Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Журналистика без натиск

Снимка: БГНЕС
Обединиха ли се журналистите срещу заплашващите ги и как се прави журналистика под натиск - за това говорим с Илия Вълков, преподавател в Софийския университет и в УНСС, и член на Асоциацията на европейските журналисти - България преди събитието „Журналистика без натиск”, на което АЕЖ-България представя две проучвания с фокус върху свободата на словото и особеностите на журналистическата професия.


АЕЖ-България анонсира резултатите от своето традиционно проучване за свободата на словото, което през 2017 г. носи мотото „Журналистика без натиск 4.0”. Вторият фокус на събитието е специален доклад за условията на труд и развитието на журналистическата професия в България, изготвен съвместно с екип на фондация „Медийна демокрация” (ФМД).

Четвъртото тематично онлайн изследване за свободата на словото в България има национален обхват без да е представително. През 2017 г. в проучването се включиха рекорден брой участници - 200 журналисти. Анкетата е направена в периода май-юни и дава обща картина на медийната среда в България, независимостта и условията на работа, проблемни области като вътрешен и външен за медиите натиск, автоцензура. Статистическата обработка на данните е извършена от агенция „Алфа рисърч”.

Докладът „Да бъдеш журналист: състояние на професията”, изготвен в партньорство с ФМД, е първият по рода си анализ на журналистическата професия в България, осъществен с инструменти на медийната антропология. Данните за изследването са събрани в периода февруари - юли 2017 г. на базата на интервюта с 30 журналисти, споделящи разнообразен трудов опит. Включени са представители на всички видове медии и от различни населени места в страната. Докладът разглежда в дълбочина връзката между различни социални факти от личните биографии на журналистите и начина им на действие в професионалното поле. В обхвата на изследването попадат теми като: семейна среда и образование, ранни мотивации за избор на професия, трудова миграция и кариерно развитие, актуално състояние на условията на труд и на работната среда в медиите, форми на контрол и критерии за качество, свободно време на журналистите и други.

Припомняме, че през изминалите седем години от своето създаване, АЕЖ-България е отправяла немалко предложения и искания, свързани с подобряване на българската медийната среда и защита на свободата на изразяване. Някои от примерите са предложенията, свързани с обвързването на спазването на етичния кодекс и отпускането на публични средства, предложението да бъде въведено задължително изискване за участие в обществени поръчки да бъдат допускани, като изпълнители или подизпълнители, единствено медии, подписали националния Етичен кодекс на българските медии, приет през 2004 година, предложението да бъде въведена забрана публични средства да бъдат пряко или косвено предоставяни на медии, които не са изпълнили всички законови изисквания за прозрачност на собствеността според Закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения (ЗЗДПДП), както и към електронни медии, които не са осигурили на сайта си лесен, директен и постоянен достъп на потребителите до актуални данни за действителния собственик.

Повече чуйте от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26

Играчки, здраве и мечти: Какво пишат децата до Дядо Коледа

В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..

обновено на 18.12.24 в 11:24

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41