Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Което остава – от боклука към въздуха

БНР Новини
Снимка: greenpeace.org

За боклука без сметища и за въздуха без въглищни частици говорим в „Нашият ден“ с Евгения Ташева от екологично сдружение „За Земята“ и с Теодора Стоянова от „Грийнпийс-България“.
„Което остава“ е пърформанс-променада, в който публиката, водена от актьорите на VOX POPULI, предприема пътешествие между три знакови софийски улици, за да стане свидетел на ситуации от един паралелен живот на града. Пред паметните плочи, контейнерите за боклук, графитите и невидимите скривалища изведнъж проговарят неговите енигматични обитатели – хората, които се грижат за онова, „което остава”. Тези „анонимни” събирачи на боклук, които често подминаваме с апатия и мнителност, всъщност са сред най-важните двигатели за постоянното обновление на София и съхранението на нейния облик.
В същото време, за да се справят с все по-видимите последствия от замърсяването на въздуха и промяната на климата, неправителствени организации от европейските страни се обединиха за бъдеще без въглища в Европа. Подчертавайки нуждата от преход, нов компютърен модел на замърсяването показа, че само през 2015 г. въглищата са виновни за 19 500 случаи на преждевременна смърт и 10 000 случаи на хроничен бронхит в Европа. Цената за здравеопазване също е огромна — 54 милиарда евро за същата година. Организациите, които се обединяват за бъдеще без въглища в Европа, призовават правителствата на всички европейски държави да престанат да подкрепят въглищната индустрия, да осигурят извеждане на инсталациите от експлоатация, което да защити по справедлив начин интересите на работещите в сектора и засегнатите региони и да подходят към въпроса с прехода към чиста възобновяема енергия с цялата му сериозност.
Повече чуйте в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26

Играчки, здраве и мечти: Какво пишат децата до Дядо Коледа

В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..

обновено на 18.12.24 в 11:24

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41