Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Делян Момчилов и Стен Дамянов – откривателите на някои незаслужено забравени българи

Част от корицата на книгата „Българите! Забравените постижения“
В рубриката „Човекът“ в изданието на „Нашият ден“ бяха представени авторът на съвсем скоро излязлата книга „Българите! Забравените постижения“ Делян Момчилов и илюстраторът Станислав Дамянов.
Нямат богати биографии, тъй като са съвсем млади, не са пропътували стотици хиляди километри и не са откриватели на иновативни технологии… Но са хора с фантазия и приключенски дух, което ги е накарало няколко години подред да работят върху биографиите на около 50 българи от нашата история – според тях, незаслужено забравени от поколенията. В книгата става въпрос за хора със забележителни постижения в науката, изкуството, икономиката.
Изданието включва разкази за откривателя на Lactobacillus bulgaricus д-р Стамен Григоров, на основоположника на българското кино Васил Гендов, на пътешественици, просветители, банкери и художници, които днес дори не споменаваме.
Какво е накарало един млад икономист и специалист във високите технологии като Делян да се рови из архивите – най-вече разказите на роднините му за старите и уважавани софиянци от началото и средата на 20 век. А възпитаникът на НАТФИЗ Станислав Дамянов, за приятелите си – Стен, се е заинтересувал от темите на Делян и се е включил в приключението „Българите! Забравените постижения“ със своите забавни анимационни портрети на забравените българи.
От сборника може да се разбере за живота на богатия габровец Пенчо Семов, за банкера на хъшовете Димитър Горов, за пътешественика капитан Георги Георгиев и други…
В книгата са описани 11 български дами с не по-малки постижения – пътешественичките Анка Ламбрева и Люба Кутинчева, майката на Иван Вазов Съба Вазова и още ред други…
Дали двамата младежи мислят да продължат тази поредица от забравени постижения на българи – да, ще продължат с проучванията, не само в социалните мрежи, но и в библиотеки и архиви.
Дали не би било възможно именно по този начин да се изучават известните българи в училищата? Тогава сигурно историята ще се хареса на някои тийнеджъри, които мразят да учат наизуст дати, събития и факти и сигурно биха възприели по-свежия, илюстративен начин да се запознаят със строителите на историята ни – се питат Делян Момчилов и Стен Дамянов.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00
Иван Василев, зам.-кмет по финанси в Столичната община.

София става по-чиста и зелена – равносметка от Иван Василев

В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..

обновено на 17.12.24 в 13:21
Мануела Несъл

Партньорството на България с ЕБВР през 2024 г.: Преглед на постигнатото и поглед към бъдещето

В рубриката "Темата на деня" дискутирахме развитието на партньорството на България с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) през изминаващата година и какво предстои в следващите етапи от сътрудничеството ни. Специален гост в студиото беше Мануела Несъл , директор на ЕБВР за България, която разкри ключови данни, проекти и..

публикувано на 17.12.24 в 11:35

"Съвременното китайско общество" – поглед отвътре към днешен Китай

Неотдавна Китайският културен институт в София бе домакин на изключително интересно събитие, събрало представители на културната общност, дипломати, общественици и всички, които проявяват интерес към българо-китайския културен и бизнес обмен. Поводът бе представянето на книгата „Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот“...

обновено на 17.12.24 в 11:04