Според анализи на ООН до 2050 година около 70% от земното население ще живее в градове. Единствената възможност човечеството да се справи с предизвикателствата на урбанизацията според повечето специалисти е своеобразно „поумняване“ на градските системи и техните жители с помощта на високите технологии, адекватната мобилна „мека“ инфраструктура и интегрираните системи за управление.
За тенденциите в съвременното интелигентно градоустройство, за авангардното дигитализиране в името на устойчивото развитие и 3D моделирането в архитектурното проектиране, с чиято помощ се търси решение на презаселването и отдалечаването на човека от природата разговаряме с арх. Константин Доганов. Архитектът разказва и за своя футуристичен проект „Сграда-град на бъдещето“, награден от Камарата на архитектите в България.
„Златното сечение“: изпълнителният директор на Института за сгради с нулево потребление на енергия арх. Димитър Паскалев за т. нар. „фасаден инженеринг чрез стъклопакети с циркулиращ воден поток“ и първия пилотен проект на Института у нас, който ще бъде реализиран тази година в павилион в двора на БАН.
"Винаги са ми били важни отношенията с хората, защото ние сме социални, имаме и близки. За мен е много важно моите близки да са до мен; да виждам, че и те успяват, да им помагам – както те на мен, така и аз да им помогна, да отвърна на доброто с добро. Отношенията винаги са важни. Например в образователната сфера, че се постигат някакви успехи, няма..
Познат шаблонен израз, който припознахме в навечерието на Софийския маратон, но през погледа на ортопеда и травматолога. Гостът проф. Румен Кастелов е началник на клиника в Медицинския институт на МВР, познат като МВР-болница, опитен специалист и хирург. Поставихме акценти върху много проблеми и нюанси в ортопедията: битовите и спортните травми –..
Българските физици са активни, постиженията им са видими не само в национален и европейски, но и в световен мащаб, заявява в предаването "Следобед за любопитните" акад. Александър Драйшу – председател на Съюза на физиците в България (СФБ) и отбелязва, че това е извод от Четвъртия пореден конгрес по физически науки, който се проведе през тази..
Ако напишете името на оманската провинция Салала в Гугъл, ще се появят повече снимки на водопади, ручеи и тучни поляни, отколкото на плажове или на характерната за държавата пустиня. Наистина това кътче е неповторимо! В целия Близък Изток няма друго място, където да вали дъжд и където да е зелено. Неотдавна десант от омански туроператори споходи Софияl...
"Суперлунието със съвпадащи, т.е. близки във времето, лунен перигей и пълнолуние, като такива събития имаше две през тази година – на 18 септември, рано сутринта, и това, което предстои на 17 октомври 2024 година, съобщи в предаването "Следобед за любопитните" астрофизикът Пенчо Маркишки. Той допълва, че когато лунният перигей е близък по време с..
Ако напишете името на оманската провинция Салала в Гугъл, ще се появят повече снимки на водопади, ручеи и тучни поляни, отколкото на плажове или на..
Голямата изненада при обявяването на новия сезон на Кралския театър "Ла Моне" през април бе новината, че последните две творби от тетралогията "Пръстенът..
В рубриката "Културен отпечатък" на предаването Terra Култура ви представяме един от емблематичните музеи на България – Музеят на родопския карст в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg