Напоследък все по-често чуваме да се говори за настъплението на четвъртата индустриална революция, популярна и като „революция 4.0“, която се надстроява над третата, известна също като компютърна или цифрова. Сред нейните определящи характеристики е т.нар. „3D печат“, с чиято помощ производството още в наши дни се осъществява на практика преимуществено не чрез отнемане, а чрез добавяне на материал. Вече са факт първите 3D инструменти, импланти, мостове, сгради, самолети.
Заедно с декана на Машинно-технологичния факултет на Техническия университет в София проф. д-р Георги Тодоров очертаваме потенциала и авангардните приложения на тази технология, чрез която се работи и в научно-изследователската лаборатория „CAD/ CAM в индустрията“, създадена в Университета.
„Вечният двигател“: програмистът Григор Гачев – кои от познатите в наши дни технологии ще изчезнат до 20 години?
„Златното сечение“: д-р Ставри Николов от първата „жива лаборатория“ у нас, включена в Европейската мрежа на живи лаборатории в България за проекта WEAR Sustain, който издирва учени, дизайнери, хора на изкуството и инженери за създаване на ново поколение носими интелигентни дрехи и аксесоари.
Александра Петкова от 12.В клас на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, Полша, придружена със 7000 евро и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар. Тя ще посети събитията в Нобеловата седмица. Възпитаничката на НПМГ получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва..
Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..
Говорим за причастни към съдбата на България чужденци, живели у нас по различно време, дошли от различни страни, представители на различни занятия, но обединени от доброто отношение към нас. Правим го по повод новоиздадената книга с автор Милена Димитрова, носеща такова заглавие – "Десет велики българолюбци". Вътре става дума за известните на всеки..
Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно признат лечител и лектор в областта на китайската традиционна медицина. Двуезичният форум бе организиран от Асоциацията на китаистите в България, Софийския университет и Световния център по..
Над 235 хил. души в България са в предиабетно състояние – това сочат данни на Международната диабетна федерация от 2021 година. 80 % от тези хора не подозират, че кръвната им захар е по-висока от нормалното, което представлява пряк риск от развитие на диабет тип 2. В навечерието на Световния ден за борба с диабета – 14 ноември – в Lege Artis..
В ефира на "Нашият ден" проф. Амелия Личева, поет, главен редактор на "Литературен вестник", директор на Софийския международен литературен фестивал и..
Захари Карабашлиев – писател, драматург и главен редактор на издателство "Сиела" – сподели своите възгледи за значими теми като образованието,..
Европейската нощ на театрите е събитие, което надхвърля езикови, религиозни и етнически бариери, като представя театралното изкуство в цялото му..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg