Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фламандската опера с почит към незабравимия диригент и музиковед Алберто Дзеда

БНР Новини
Алберто Дзеда
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Тази година традиционният новогодишен концерт на Фламандската опера е бил необичаен. Състоял се е на 6 януари в зала „Елизабет” в Антверпен и е бил в памет на покойния италиански диригент и изследовател Алберто Дзеда (2 януари 1928 – 6 март 2017), посветил почти цялата си кариера на творчеството на Джоакино Росини. Първоначалната идея е била събитието да отбележи 90-ия рожден ден на маестро Дзеда, но за съжаление той напусна този свят през пролетта на миналата година. Белгийският кореспондент на „Неделен следобед” - Милен Венков, е имал щастливата възможност да посети концерта и е останал възхитен от изпълненията на цял куп знаменити певци - от изгряващи таланти до утвърдени майстори. Сред участниците в събитието са били Микеле Пертузи, Никола Алаимо, Максим Миронов, Чечилия Молинари, Карло Лепоре, Тереза Йерволино, Кармен Ромеу, Енеа Скала и младата талантлива грузинка Саломе Джикия. Донато Ренцети е дирижирал хора и оркестъра на Фламандската опера. Нашият кореспондент споделя:

Многократно съм имал възможността да присъствам на спектакли, ръководени от Алберто Дзеда в белгийските театри. Незабравими остават постановки като „Жената от езерото” и „Капулети и Монтеки” в Лиеж , „Семирамида”, „Отело” и „Армида” в Антверпен. Моментът, който най-трайно се е запечатал в паметта ми, е от един далечен спектакъл на „Пепеляшка” в Лиеж - тогава след последния акорд всички оркестранти оставиха инструментите си и започнаха бурно да аплодират маестрото. Какъв трогателен израз на уважение получи този енергичен, всеотдаен, незабравим музикант от Фламандската опера и нейния интендант Авиел Кан!...

 Подробности за събитието можете да научите от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Музикална магия" – национално турне на Плевенската филхармония с маестро Йордан Камджалов на Южното Черноморие

Националното турне "Музикална магия" на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов със солист Атанас Маринов продължава с концерти в района на южното Черноморие. Обичаните музикантите ще гостуват в Созопол, Карнобат, Бургас и Несебър. Програмата на концертите включва произведения от бележити композитори като Панчо Владигеров,..

публикувано на 22.07.24 в 16:45

50 банди ще озвездят фестивала за рок и метъл Hills Of Rock

Eха! Защо не съм при вас в прохладен Балчик! Но-о-о-о... ще бъде горещо, ама много горещо в мош-пита и се налага да приключа с подготвителните дейности и да приведа в абсолютна готовност пълното бойно снаряжение, защото над 50 банди – все актуални имена, ще озвездят трите сцени, на които ще разгърне най-големият български фестивал за рок и метъл..

публикувано на 22.07.24 в 15:47

С клавирно дуо започна 15-ото издание на "Дни на класиката" в Балчик

Балчик се превърна в център на културния живот с две значими събития – Седмицата на италианската култура и фестивала "Дни на класиката" . В неделя бе открита "Седмицата на италианската култура", а в събота започна едно от най-чаканите събития в града – "Дните на класиката". Сава Тихолов , началник отдел "Култура, протокол и връзки с обществеността" в..

обновено на 22.07.24 в 09:56

Вечер с ролите на Катя Попова

На 21 януари 2024 г. се навършиха 100 години от рождението на една велика българка, която има кратък но впечатляващ живот с множество изяви у нас и по световните оперни сцени; наричана от италианската преса "българската Тебалди" – Катя Попова. Родена в Плевен, но покорила сърцата на любители и професионалисти в най-големите оперни театри и концертни зали..

публикувано на 20.07.24 в 08:10

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 юли 2024 г.

16 юли Свири Филхармонията на Осло с диригент Клаус Макела. 3.00 часа – Джулия Пери (1924-1979), Кратка пиеса за малък оркестър. 3.09 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Концерт за виолончело № 1 в Ми бемол мажор, оп. 107. Солист: Сол Габета (виолончело). 3.38 часа – Петерис Васкс (р.1946), Gramata cellam (The Book) – втора част, Долчисимо. Изпълнява..

публикувано на 15.07.24 в 10:34