Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Птиците и душите обитават един и същи дом

БНР Новини
Ивайло Диманов
Снимка: БГНЕС

Когато не можеш да се впишеш, значи си роден, за да изпъкнеш – с тази мисъл от филма „Чудо“ започва разговорът с Ивайло Диманов, първия гост в студиото на „Часът на думите“ за новата година. Той е журналист, писател, поет, барт. Носител е на множество поетични отличия: „Южна пролет“ 1990, Яворова награда „В полите на Витоша“ 2007, Национална награда за поезия „Димчо Дебелянов“ 2009, Международен литературен приз в Торино – Италия, 2010 г., а също Националните литературни отличия „Николай Хайтов“ – 2010 г. и „Георги Джагаров“ – 2012 г., Национална награда за поезия „Биньо Иванов“ 2015 г. Диманов обаче смята, че най-голямата награда е признанието на публиката.
Какво е нужно днес на поезията и на поета, за да достигне до публиката си? Диманов, който винаги е бил изкушен от сцената и дава интригуваща интерпретация на въпроса как намира пресечната точка между словото и артистицизма. Сцената и словото не са отделни вселени. Те са сляти в единство и в последната му поетична книга, носеща многозначното заглавие „Коломбари“ – латинска дума, която означава едновременно къща за птици и урна, нещо като последен дом за душата.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александър Ботйов с поетичен спектакъл

"Когато бръшлянът поникне" е дебютна стихосбирка на Александър Ботйов – родственик на поета революционер Христо Ботев. Тя ще бъде представена за пръв път пред публиката на 6 ноември от 19 часа на Арт сцена "Шипка" 34 . Актрисата Милена Червенкова и пианистът Марио Йоцов са сътворили своеобразен поетичен спектакъл с около 20 творби на автора...

публикувано на 06.11.24 в 17:09

"Фрагменти по пътя" – юбилейна изложба на Николай Янакиев

В галерията на Съюза на българските художници, на втория етаж на "Шипка" 6 до 15 ноември се представя изложба, проследяваща целия творчески път на художника Николай Янакиев.  Подредени са близо 100 произведения, по-голямата  част от тях са създадени през 2020-2024година. Заглавието "Фрагменти по пътя" обединява различни  по формати  знакови за..

публикувано на 06.11.24 в 16:40

Сатиричният театър с премиера на "Чумата" от Джордже Кокош

"Чумата" е весел разказ за сериозни неща в превод на Аглика Олтеан. Сценичната обработка и постановката са на Боил Банов, сценографията – на Юлияна Войкова-Найман, музиката – на Мартин Каров. В ролите ще видим актьорите: Божидар Мицев, Деница Даринова, Кирил Бояджиев, Георги Спасов, Петър Калчев. Спектакълът се играе на Камерната сцената на..

публикувано на 06.11.24 в 16:05

Бъдещето и настоящето според "Стълбата"

Живеем в разфокусирано общество, в постоянен режим на реакция. Едва се задържаме на повърхността на потопа от информация, а екраните, залепени за лицата ни, ни пречат да отстъпим крачка назад за да видим цялата картина. Темите се изхабяват изключително бързо, позициите са полярно противоположни, всеки попада в своята ехо стая и оттам си въобразява,..

публикувано на 06.11.24 в 11:15

Митове за крал Макбет

Уилям Шекспир отново е на театралната ни сцена. "Митове за крал Макбет" е четвъртата премиера за новия сезон на номинирано от "Малък сезон 2024" представление на Театрална работилница "Сфумато". Спектакълът е резултат от ателие върху пиесата на гения, което има за цел да изследва какво е злото и как то се поражда в човека. "Митове за крал Макбет" не..

публикувано на 06.11.24 в 08:50