Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липса на плажове и работа, или митове за крайбрежието на Добруджа

| обновено на 06.11.24 в 11:45
Снимка: Дарина Григорова

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на Добруджа. В студиото гостува Павлин Стоянов, известен като "разказвач на истории с щастлив край", който сподели своите наблюдения и личен опит по темата.

Павлин Стоянов подчерта важността на чистия въздух и добрия сън, неща, които често се подценяват в съвременното забързано ежедневие. Според него мнозина страдат от хронична умора и недоспиване, особено когато животът се разкъсва между големия град и природните кътчета на България. “Половината от времето си живеем в София, а другата половина по крайбрежието на Добруджа – усещаме разликата, че в Добруджа се наспиваме бързо”, отбелязва той, акцентирайки върху спокойствието и чистотата на въздуха, които подобряват качеството на живот.

Митовете за крайбрежието на Добруджа са съществена част от разговора, тъй като те според него създават невярна представа за региона. Стоянов обръща внимание на това, че избягва да използва термина "Северното Черноморие", защото думата "Север" внася усещане за студ.  "Това отблъсква хората и подклажда мита, че тук е студено, водата е студена и не става за къпане", споделя той. Реалността обаче е различна – от най-южната точка на България, Резово, до най-северната, Дуранкулак, температурата на водата е еднаква, което прави крайбрежието привлекателно за туристи и през по-топлите месеци.

Друг разпространен мит е свързан с липсата на плажове по крайбрежието в Добруджа. Стоянов категорично го опровергава, обяснявайки, че от Шабла до Дуранкулак се простират непрекъснати пясъчни ивици, които съперничат по красота и удобства на други популярни туристически дестинации.

Темата за работната заетост в района също беше засегната по време на разговора. Стоянов опровергава мита, че в региона няма работни възможности. По неговите думи в близост са разположени известни курорти като "Албена" и "Златни пясъци", които редовно изпитват недостиг на работна ръка. Освен това земеделието в региона предоставя множество възможности за трудова заетост.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Националната Априловска гимназия

"Взаимоучителният метод": Традиция с модерни приложения

На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..

обновено на 02.01.25 в 11:27
Манол Глишев

Фантастиката като прозорец към бъдещето: Размисли на Манол Глишев

Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как културата и литературата влияят върху формирането на личността и възгледите. Глишев споделя своите наблюдения за 2024 година, като я описва като противоречива – успешна в личен план, но на  фона на..

публикувано на 02.01.25 в 10:31

Моментът, който всички деца чакат: подаръкът с четири лапички

В днешния епизод ще се потопим в един радостен момент от живота на две деца – братче и сестриче, които за първи път получават дългоочаквания подарък – домашен любимец. Деца, които доскоро дори не са мечтали за подобен дар, защото майка им – педантична чистница, винаги е поставяла хигиената и реда над техните желания. Понякога обаче родителското..

обновено на 02.01.25 в 08:53

Импулсът в мен: Подаръците

Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва  практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..

публикувано на 31.12.24 в 15:50

Националната служба за съвети в земеделието: 25 години доверие и подкрепа за фермерите

Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..

обновено на 31.12.24 в 11:48