В дългата тясната ивица по крайбрежието на Намибия се простира пустинята Намиб – на местния африкански език „нама“, това означава огромен. Северната линия от тези брегове е известна под зловещото име „Брегът на скелетите“, едно от най-страшните места на земята. Там лежат стотици призрачни останки на корабокруширали кораби и огромни скелети на китове. Заради студените води, които носи океанското течение Бенгела, в района се образуват гъсти непрогледни мъгли, които рядко се вдигат. Корабокрушенците, които са имали късмета да оцелеят, преди да стъпят на сушата, се озовават в едно от най-суровите пустинни места на земята. Затова и португалските мореплаватели го нарекли „Вратите към ада“, а местните хора от народа бушмени наричат брега „Земята създадена от Бог, когато той бил ядосан“.
Точно там, на Брега на скелетите, през пролетта на 2008 година геолозите в една от диамантените мини, откриват съкровище, което е останало скрито под пясъците повече от 500 години. Корабът, който се е разбил край бреговете на Намибия, бил препълнен и със злато – над 2000 големи тежки монети – испански, португалски, френски, венециански, мавритански. На борда имало и сребърни монети, слонова кост, оръдия и оръжия, брони и ножове. Археолозите откриват сред пясъците и бронзови чаши, луксозни предмети за хранене, компаси и астролаб, с който древните мореплаватели измервали височината на слънцето.
Учените стигат до извода, че по всяка вероятност това са останките на португалския кораб „Бом Исус“ или „Добрият Исус“, изчезнал с целия си екипаж през 1533 година на път от Лисабон към Индия. Негов капитан бил Франсиско де Нороня, пряк потомък на царе от Иберийския полуостров. По пътя към Индия, близо до бреговете на Южна Африка, той изчезва безследно, заедно с целия си екипаж.
Още за т.нар. „Диамантено корабокрушение“, можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“.
Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..
Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..
Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..
„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..
Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Животът е движение от въпрос към отговор и… отново към въпрос. Може би затова, когато зрителите потърсят " Отговор на всички въпроси " в едноименния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg