Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общественополезен труд за бракониерите

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Според наказателния кодекс в Германия, бракониерството се наказва с глоба или затвор за максимум 3 години. Това се отнася до лица, нарушили закона за лова в страната или правата на другите ловци. Това включва убийството и отвличането на диви животни за тях самите или за трети лица. При по-сериозни обстоятелства наказанието би могло да бъде затвор от три месеца до 5 години. Например, при лов на животни нощно време с клопки и оръжия, или при повторно нарушение. В наказателния кодекс има и отделен параграф за риболовното бракониерство. Наказанията са почти аналогични, но с една съществена разлика. Максималното наказание е две години затвор, вместо три. В Америка има безброй приети закони за опазване на околната среда. През 1998 г. учени от Масачузетския университет в Амхърст предлагат бракониерството да се определи като престъпление срещу околната среда. Под бракониерство се има предвид всяко действие, нарушаващо установените закони за опазване на околната среда и естествените ресурси. В Западна Вирджиния, нарушилите закона за трети път се наказват с глоба от 10000 долара, една до 5 години затвор и доживотно отнемане на разрешителното за лов. Докато в Пенсилвания, бракониерите се наказват само с глоби. За тях няма опасност от затвор в този щат. Департаментът на естествените ресурси в Минесота има правото да отнеме разрешителното за лов на бракониера, а също така и неговата екипировка и лодка. Тези мерки се предприемат, когато нанесената от него щета достигне 500 долара.
Незаконната сеч, бракониерството и незаконната търговия с хайвер застрашават биологичното разнообразие в дунавско-карпатския регион, който обхваща 15 европейски държави в Централна и Източна Европа, сред които и България. Това съобщи екологичната организация Световен фонд за дивата природа.
Защо у нас мнозина бракониери се отървават само с глоби, които често и не плащат? Набелязваме спешни мерки срещу бракониерството. Наложителна е промяна на чл. 238 от Наказателния кодекс, тук се конкретизират видовете бракониерски риболов, сред които е подаването на ток във вода, например.  Много често съдилищата в страната прекратяват заведени съдебни  производства именно заради липсата на дефинирано понятие „бракониер”. В Закона за рибарството и аквакултурите трябва да бъдат променени наказанията и да се увеличат възможностите за превенция, трябва да има и общественополезен труд за бракониерите - това каза в предаването „Законът и Темида” народният представител Йордан Апостолов. Чуйте повече по темата в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виенски бал 2025 в София

Проф. Румен и Мария Нейкови: Всичко е валс

Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..

публикувано на 24.02.25 в 16:41

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Боровинки под Балкана

Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..

публикувано на 24.02.25 в 14:45

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30