Легендите разказват, че деветият султан Селим І Явуз, баща на великия султан Сюлейман Великолепни, след победата си над персийския шах и завладяването на Северен Иран, заповядал 700 персийски майстори на керамика да бъдат изселени и настанени в империята. Те поставили началото на производството на керамика в земите на османците. Основният керамичен център от 15 до 17 век станал Изник, изграден върху останките на античния град Никея.
В декорацията на съдовете изобилстват растителни композиции: клиновидни листа с назъбени ръбове, лалета, карамфили, зюмбюли, плодове, кораби, хора и животни, митични същества и абстрактни композиции.
Първоначално майсторите изписвали своите изделия с кобалтово синьо върху бял фон. Те съчетавали традиционни османски арабески – украшения с шарки на цветя – с характерни китайски и персийски орнаменти.
Постепенно палитрата се обогатявала с нови цветове. Към кобалтовото синьо майсторите от Изник добавили първо тюркоазен цвят, а после го съчетали с пастелни оттенъци на виолетово и зелено. Те се стараели цветовете, които използват, да наподобяват нюансите на различни скъпоценни камъни. Започват да използват и изумруденото зелено и тайнственото коралово-червено, с характерната плътна глазура, даваща ефекта на тънък релеф. Интересно е, че релефът се появява след изпичане на керамиката. За първи път плочки с характерния коралово червен цвят са използвани във вътрешната декорация на Сюйлемание джамия в Истанбул, построена в чест на самия Сюлейман Великолепни. Те са сравнявани по качество и финес с ненадминатия китайски порцелан.
Тайната техника за изработването им си отива завинаги, заедно с майсторите им.
Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..
Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..
Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..
„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..
Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Животът е движение от въпрос към отговор и… отново към въпрос. Може би затова, когато зрителите потърсят " Отговор на всички въпроси " в едноименния..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg