Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кое е най-доброто за 10-годишната Фатима?

БНР Новини
Даниела Никифорова (вляво) и Анелия Торошанова
Снимка: Росица Михова

Конвенцията на ООН за правата на детето и международната общност разпознават особената уязвимост на децата и това е отразено в общия подход на организацията за правосъдието за деца. Основната цел на Конвенцията е да се гарантира, че децата имат достъп до правосъдието и правосъдните системи осигуряват условия за тяхната защита и подкрепа: всяко дете да има на разположение навременни и ефективните правни средства за защита, когато правата му са нарушени; всяко дете да получи информация за правата си като участник в правна процедура по начин, подходящ за възрастта и развитието му; всяко дете да бъде изслушано във всяка процедура, която засяга живота и благосъстоянието му; всяко дете да бъде подкрепено и придружено от обучени професионалисти. Конвенцията бе ратифицирана в Германия около 1992 г. Като цяло, немските закони засягат децата, живеещи в Германия, независимо от тяхното гражданство или това на родителите. Интересното е, че в случай на развод, двамата родители продължават да имат попечителство над своето дете. По този начин се спестява явяването на детето пред съда. Единият родител ще загуби родителските си права, ако другият подаде молба за това. В такъв случай съдът имат предвид първо, дали отнемането на родителските права ще е в интерес на детето. Второ, при кой от двамата детето ще се чувства най-спокойно. Съдът има в предвид предпочитанията му, ако е над определена възраст.

Айсату Диало и Филип Филипов се запознават през 2004 г. в Африка, по време на служебно пътуване на Филипов. След двумесечно приятелство те сключват брак. Дъщеря им Фатима е родена през 2008 г. Каква е съдбата на детето и какво се случва с 10-годишното момиченце след смъртта на баща му ще разберете в предаването от разговора ми с адвокат Даниела Никифорова, председател на Дисциплинарен състав към Дисциплинарен съд в Софийска адвокатска колегия, която е била настойник на детето.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виенски бал 2025 в София

Проф. Румен и Мария Нейкови: Всичко е валс

Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..

публикувано на 24.02.25 в 16:41

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Боровинки под Балкана

Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..

публикувано на 24.02.25 в 14:45

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30