Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Завръщането на Константин (Кочо) Гърнев (1893 – 1966) в България

БНР Новини
Автопортрет на художника Кочо Гърнев и плакат за изложбата в Националната художествена галерия (Двореца)

В Националната художествена галерия (Двореца) беше открита изложба, която вероятно ще бъде определена като събитие на годината в художествения живот на страната. Над сто платна на художника Кочо Гърнев, прекарал голяма част от живота си в Германия и погребан там през 1966 година, изпълниха залите, благодарение на екип на галерия „Виктория“. Много от потомците на славния род Гърневи от село Либяхово, днес Илинден, Благоевградско, за първи път видяха картините му. От репортажа от откриването ще научите много за онова, което прави експозицията толкова ценна. Ще чуете главната уредничка Анелия Николаева, директора на галерия „Виктория“ Павел Тодоров, Борис Гърнев, наследник на художника,директорката на Националната художествена галерия Слава Иванова, както и Павлина Балъкчиева, която успя да издири голяма част от картините на Кочо Гърнев. Изложбата може да се види до 25 март в Двореца. Там ще откриете и каталога, който освен албум с описание на картините, включва текстове на Светлин Русев, Ружа Маринска и Павлина Балъкчиева.
Константин Гърнев. Роден е на 18 януари 1894 г. в Либяхово (дн. Илинден). В периода 1920-1924 г. следва живопис в Националната художествена академия при проф. Иван Ангелов и проф. Иван Мърквичка. След това заминава за Мюнхен, където през 1930 г. завършва живопис в Художествената академия при Херман Грьобер и Франц фон Щук. През 1934 г. организира първата си самостоятелна изложба в България. След това устройва 13 самостоятелни изложби в чужбина. През 1940 г. прави изложба на над 90 произведения в „Галерия на площад Ленбах” в Мюнхен. Кочо Гърнев е член-основател на мюнхенското дружество на художниците „Павилион“, както и на Съюза за защита на творците на изобразително изкуство в Мюнхен.
Голяма част от картините му са изгубени през Втората световна война. Умира в Мюнхен на 6 юни 1966 г. (Уикипедия)




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защото реката е най-ценният градски елемент?

Фестивалът "Реките на града" се завръща в Габрово за трета поредна година с множество изложби, богата музикална програма и работилници. Основен акцент в тазгодишното издание е публичното изкуство. За програмата и участниците в габровското му издание, което се провежда от 23 до 25 август 2024 г. е разговорът с архитект Мартин Янков – основател..

публикувано на 25.08.24 в 14:20
Невена Екимова

Артпространствата на Невена Екимова и изкуството като живот за младите в Габрово

Един поглед в артпространствата – не само на Габрово, а и на душите. Артпространствата, които търсят отговор на всички въпроси, търсят изчистването на болката, откриват красотата и превръщат грозотата в красота. Тези, които някои хора смятат за много нежни души, а други – за изключително здрави, корави и стъпили на земята. Те живеят тук и сега и знаят, че..

публикувано на 24.08.24 в 13:40
Драматичен театър

Петко Койчев: Нашето общество сякаш приема като даденост своята история

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Петко Койчев , директор на Драматичен театър "Рачо Стоянов" - Габрово от 2010 година – разказва в "Семейно радио" за поетичния..

публикувано на 24.08.24 в 10:18

Защо европейски и азиатски филми почти не се разпространяват в България?

В киносалоните в България рядко се разпространяват филми от Европа и Азия. В предаването "Какво се случва“ Светлана Дамянова от София филм фест и програматорът на Киномания Христо Христозов изразиха мнение, че се повишават разходите за разпространението на филми, които не са американски. Рекламата също оказва влияние и слабото разгласяване води до..

публикувано на 23.08.24 в 17:00

Галина Попова: Детската книга е добър възпитател

"Цели шест приказки за цветята с много информация за тях, символиката и отношенията между хората е събрала в книгата си  "Приказки за белите цветя" Терез Никол. Всяко едно цвете символизира различни емоция и отношение, а в края на книгата кратко, систематизирано и съдържателно се поднася информация за конкретното цвете. Така читателите могат да..

публикувано на 23.08.24 в 15:28