Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музика звучеше, докато нашите момчета маршируваха към Gornyi Dubnjak

БНР Новини
Снимка: Теодор Иванов

Клишетата са вредни. Клишетата превръщат историите в предсказуеми приказки. Клишетата са тук, там, навсякъде винаги, когато едно действително събитие мине през мелачката на казионното говорене - за най-дребните неща, за най-дребните исторически артефакти, физически или не. А когато мащабът се увеличи и стигне до описание на огромните събития, ключовете на историчност в лицето или само името на хората, станали инструментални за процеса, картинката с разказа става опасно бездушна, статистическа, статична.
Разказ тук е ключова дума. Историята колективно схващаме като поредица малки описателни скици от дати, пришити към събития, а когато намесим и разказ, историята става дидактично повествование, целящо морален урок. Но не винаги. Разказът за историята е врата, а парадоксално точно на тази врата подхождат повече от един ключ. Ключ в случая можем да мислим като подход. С един интересен, отвъд патетичното говорене подход "Екип драматургични форми" ще отбележи 140-ата годишнина от подписването на Санстефанския мирен договор.
Преди пет години Даниела Манолова, Борислав Евлогиев и Сойла Валкама, режисьор във Финландското национално радио, разказваха историята на финските лейбгвардейци, полк от императорската руска армия, станал част от историята на България със своето участие в боевете за нейната независимост. Всяка година говорим, често уви по еднакъв начин, за тези моменти на невероятна значимост, които кулминират на 3 март 1878 година. През 2018 година се навършват точно 140 години. В 6 излъчвания, разхвърляни в програмната схема на програма "Христо Ботев", но замислени с финал в деня 3 март 2018 година, ще чуете документалния сериал "Един по-дълъг път до полето на боя". За повърхностно познатото участие на финските войници, около 1000 човека, в историческта тъкан на времето тук. А това "тук" в шестте глави на документалния проект е подчертано нестатично - от София до Хелзинки, от Сееста до Горни Дъбник, от Плевен до Тампере. И времево - от 1877 до 2012 година. И обратно.
Събирането на звук, тук и там, България и Финландия, срещите с хора тук и там, километричните звукови файлове, интервюта, истории, спомени, още истории, лица, хора, имена, песен за загубените животи в "пясъците на Балкана", всички компоненти, но още насипно, фийчър, но още просто огромно множество с всичко необходимо, но още хаотично. Процесът на създаване изглежда така. А финалният резултат, подреден, ще чуете между 26 февруари и 3 март 2018 г. След полунощ - от два до три за първите пет излъчвания и с кулминация от 0.15 часа на 3 март.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05