Избрано от програмата
от 0.30 до 1.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Радиоенциклопедия
Митове и заблуди, с които сме израснали
Предразсъдъци, свързани с различни религии
от 1.00 до 2.00 часа
Музиката, която обичам
Любомир Гаспар Цимбал Проджект
(L'ubomír Gaspar Cimbal Project) - Записът е от джаз сцената в Прага, от юни 2017 г.
от 2.00 до 3.00 часа
Запазена марка „Радиотеатър“
„Шлагерът“ от Франсоаз Дюрен
от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Фолклор от съседна Румъния и от Молдова. Участват – народните формации „Ади-ну Ротиле“ и „Мугурел“, кавалджията Думитру Замфира, пан-флейтистът Георге Замфир, сестри Осояну и др.
от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Костадин Атанасов, Валери Димчев, Атанаска Ковачева и Димитър Коларов и други.
от 6.00 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт
от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
„Мушкатото Пенчо“, автор Венцислав Кулев
от 7.15 до 10.00 часа
Нашият ден
• България и светът на този ден: Годишнина от смъртта на фантаста Станислав Лем.
• Изборът на водещия: За смисъла на човешкия живот на границата на литературата и психоанализата - разговор с психоаналитика Мимоза Димитрова преди един семинар, посветен на Сьорен Киркегор.
• Рязко
• За общините, в които искаме да живеем - за бъдещето на градските и извънградските пространства в деня на срещата на националните експерти по оценка на въздействието върху околната среда и на обявяването на конкурса „Екообщина“. Разговор с Ася Добруджалиева, председател на Управителния съвет на Асоциацията на еколозите от общините в България, и със Силвия Чакърова, зам. председател на Съюза на урбанистите в България.
• Човекът: „Човек издържа повече на лошото, отколкото на доброто“. Среща с Катя Кутянова – доброволец за децата, приемен родител, майка на момченце с увреждане.
• Минути за култура: В търсене на хуманизъм - Мери Елън Марк в Софийската градска художествена галерия - разговор с куратора Иван Мудов.
• Интермецо
от 10.00 до 11.00 часа
Нашият ден – практично
• Световен ден на театъра - Какво носят на децата заниманията с това сценично изкуство? Какви качества изгражда у тях и възможно ли е да помогне за професионалната им реализация като възрастни? Гост: Актьорът Росен Узунов, преподавател по актьорско майсторство за деца.
• Благотворителна кампания осигурява раници, обувки и дрехи за деца от бедни семейства в Силистра. Как можем да се включим?
• Хоби: Подводният археолог Крум Бъчваров, който изработва корабчета и има собствена колекция от тях.
от 11.00 до 12.00 часа
БНР топ 20
Класация за български песни
След новините в 12.00 часа
Темата на деня в 300 секунди
За шофьорите и тяхната подготовка
от 12.15 до 14.00 часа
Артефир
• Три премиери:
- Поетичната книга „Събличане на росата” от Георги Атанасов.
- „Изгубената история на духчето Йойо“ - представяне в Българския културен център в София и разговор с авторката Лида Пантелеева.
- Нов сборник хайку билингва от известното ни сопрано Диляна Георгиева.
• Литературен наблюдател: „Правилата за чая и любовта” от Роберта Мараско.
• Музикалният продуцент Мая Райкова представя групата „4 Magic”.
• Театроведът Богдана Костуркова за международния ден на театъра 27 март.
• Културни новини от Виена с журналистката Катя Кремсер.
• Фонограф
от 14.00 до 14.30 часа
Време и половина
Социалните теми в киното – разговор с режисьора Дорон Еран, автор на филма „Снимка“, който разказва историята на фотографка, жертва на домашно насилие.
от 14.30 до 15.30 часа
Музикален следобед – Малките бисери
Музика, избрана от слушателите
от 15.30 до 17.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: За думите
• За бремето и бременния човек
Екстравагантното настояване на британското правителство ООН да замени в документите си съчетанието „бременна жена“ с „бременен човек“ предизвика спорове, тревога, недоумение и, надявам се, размисли. За себе си мога да кажа, че когато попаднах на новината, „забременях“ с желанието да разбера какво са влагали в идеята за бременността хората, говорещи различни езици и принадлежащи към различни култури, когато са назовавали жената, носеща живот, с различни думи. „Трудна“, „мъчна“, „непразна“, „в положение“ е наричана в предишни времена у нас. „Бременна“ пък се родее със съществителното „бреме“, глагола „обременявам“ – все свързани с идеята за носене на тежест. За други народи бременната жена е „опасана, обградена“, „проникната“ и т.н. С помощта на етимологията можем да открием представата на хората за това особено състояние на жената, предвещаващо едновременно радост и мъка. Разговор с етимоложката доц. Христина Дейкова.
• Търси се думата – с коя дума най-точно бихме описали отношенията между половете днес у нас, питаме проф. Майа Разбойникова-Фратева.
• Забравете тази дума – думи и съчетания, които препоръчвате да не употребяваме.
• Всичко за образованието – за шансовете на „малките“ европейски езици да станат матуритетен предмет в страните от ЕС.
от 17.00 до 17.30 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Радиоенциклопедия
Зоопарковете – атракциони, менажерии или нещо друго?
Стандартите, свързани със зоологическите градини
от 17.30 до 18.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Звукови хроники
Поредица „90 години български балет“
от 18.00 до 19.00 часа
Жива вода – Класация „Надпяване“
Ще Ви представим за последен път произведенията, участващи в класацията за народна музика „Надпяване“, а във втората част на срещата ни ще слушаме произведения на композитора Георги Андреев.
от 19.00 до 21.20 часа
Музикалните вечери
Директно от Русе – концерт от програмата на Международния фестивал „Мартенски музикални дни - 2018“. Свирят Светлин Русев – цигулка и Евгени Божанов – пиано.
В програмата: Клод Дебюси – Валс за пиано „Повече от бавен“; Клод Дебюси – Соната за цигулка и пиано в сол минор; Камий Сен-Санс – Интродукция и Рондо капричиозо за цигулка и пиано; Морис Равел – „Валсът“, Клод Дебюси – „Островът на радостта“; Морис Равел – Соната за цигулка и пиано № 2; Пабло Сарасате – Фантазия върху теми от операта „Кармен“.
от 21.20 до 21.30 часа
Радиоколекция
Стихове от Константин Павлов
от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
• Румънският режисьор Даниел Санду за филма „На крачка зад Серафима“ и за политиката на Румъния в наши дни. Главният герой във филма е Габриел, той е е 15-годишен тийнейджър, който иска да стане свещеник, и е приет в Православния колеж. В началото се опитва да се впише, но бързо разбира, че системата е тотално корумпирана и скапана.
• За проекта новите проекти на СътвоРиМи - театрално-музикален проект, в който всичко се случва на базата на импровизацията. Мартин Петрушев прави рими върху зададени от публиката теми, а Константин Кучев пее, свири на цигулка и китара.
• КиноАларма с Георги Петров
от 23.00 до 24.00 часа
Музика до полунощ – Между барока и рока
Хоби 2
Музика от Йохан Кунау, Георг-Фридрх Хендел, Арканджело Корели; авторски изпълнения на Джон Денвър, Джони Мичъл, Кет Стивънс, Джордж Бенсън, „Бърдс“.
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 8 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Отново сме на бразилска вълна, макар и не винаги само с бразилци. Финалът е с..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 7 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Вторниците в "Музиката, която обичам" и този месец са посветени на артисти, условно..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 6 част от 0.30 до 3.00 часа Вавилонската фонотека Водещ: Цветан Цветанов В последното издание на "Вавилонската фонотека" за 2024 г. представяме Crystal Sound Project и тяхната най-нова плоча In The Willo Dream – жанрово дори..
Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Напразните усилия на любовта" от Уилям Шекспир от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Хоум офис". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна музика Изпълнения на Динко Иванов,..
Избрано от програмата от 0.15 до 3.00 часа Заедно след полунощ – Нощна стража Водещи: Албена Велева, Иван Драгнев Гостуват група "Хоризонт". Новини от българската и световна музикални сцени. Нови сингли. Прогресив рок: Шведските прогресив рок крале The Flower Kings с нов прочит на стари идеи в By Royal Decree 2022 г. от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Имаше време, когато – за да бъде представен – се даваше пример, че именно той е общото между римейка на "Бен Хур", популярния американски сериал "24" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg