Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За едни не само 3 милиарда евро

БНР Новини
"Ще бъдем непоклатими и никакви отстъпки няма да правим” заяви на партиен форум Ердоган, часове преди срещата в Евксиноград
Снимка: ЕПА/БГНЕС

След по-малко от седем часа в Евксиноград ще има среща. Преди нея, пред партиен форум в Трабзон, турският президент рече: „Западът се опитва да ни поучава, да ни дава съвети. Да ги остави за себе си… Утре и без друго ще бъдем заедно във Варна, подготвен съм и всичко ще им покажа… Ще бъдем непоклатими и никакви отстъпки няма да правим.”
„Надявам се да не тропа, надявам се да бъде диалог. Душевните граници на Ердоган са доста широки” – така пък отговори на въпрос дали турският президент ще тропа по масата шефът на българската дипломация Екатерина Захариева.
 „Не очаквайте конкретни споразумения от срещата на върха между ЕС и Турция във Варна… Важно е да се запази добрият тон и да се постигне взаимно разбиране, което в момента не съществува.” – обявиха пък от кабинета на министър-председателя.
Според Anadolu Agency основните въпроси, които ще обсъждат европейските лидери Доналд Туск и Жан-Клод Юнкер, Бойко Борисов и турският държавен глава са четири – митническият съюз, либерализация на визовия режим, стъпки за борбата с тероризма и отпускане на финансова помощ по споразумението за бежанците. Всичките от основно значение за южния ни съсед. Последният много важен и за сигурността на България.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Измененията в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие – последици

До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..

публикувано на 21.02.25 в 12:45

Екскурзоводът – разказвач на истории и пазител на традиции

На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..

обновено на 21.02.25 в 12:37

130 години от рождението на Анка Ламбрева – първата българка, обиколила света

Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..

обновено на 21.02.25 в 11:21

Музика и литература се срещат в Попово – "Трескавец" и концерт на "Епизод"

На днешния 21 февруари в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий – 1882" в град Попово ще бъде представена книгата "Трескавец" на Симеон Христов. Авторът е по-известен като китарист и основател на група "Епизод". Книгата разказва за млад духовник, който проповядва по нов начин и лекува вярващите. Срещу него застават Държавата и..

публикувано на 21.02.25 в 09:21

Семейството като ценност в различните религиозни общности

В 30 страни по света ежегодно от 7 до 14 февруари се провежда Международната седмица на брака, която се чества у нас в последните десетина години. Според трите най-разпространени религиозни общности в България: християнство, ислям и юдаизъм: бракът е свещена институция, установена при сътворението. Защо се заиграваме с традиционни семейни..

публикувано на 21.02.25 в 08:20