Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За една нужна най-вече на България среща

БНР Новини
След срещата на върха ЕС-Турция във Варна Борисов,Туск, Ердоган и Юнкер дадоха съвместна пресконференция
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На варненската среща дойдоха двамата, повече слизащи от голямата политическа сцена, най-големи евролидери. Добре отглеждани от половин милиард население. Пристигна и президент на една, според думите му демократична югоизточна съседка. Това за демократизма е определено спорно. Често го заявяват първите ръководители на почти всички държави от ЕС. Спорни са и миротворческите методите на югоизток от Свиленград в самата държава и извън нея.

Във Варна сегашният и с дълговечни политически амбиции турски държавен глава реално започна предизборната си кампания. За догодина.  Амбициите са три в едно – президентство, мнозинство в парламента, мнозинство в местната власт. Което, на сегашен етап не е много сигурно. Въпреки неосултанизма, с който се опитва да натрупа електорален капитал. Справка – веднага след срещата, естествено за вътрешна употреба, негови много приближени заричаха, че не са видели добронамерени знаци от Европа за сближаване. На турски език това значело и облекчени внос на турски стоки, безвизов режим и борба с тероризма по анкарски модел. Но президентът е бил много твърд. От анадолската столица дойдоха и за много пари. Пари на европейските данъкоплатци срещу обещание за сдържане на бежанци извън Европа. Пари, контролирани от харчещите ги.

И ето въпрос. Дали тези пари отиват за бежанци като хуманитарна дейност, или за политика, която създава бежанци? Защото, когато си миротворец на чужда територия и прогонваш миротворчески хора от домовете им, дори на палатки в собствената ти държава, ти създаваш бежанци. И после плашиш с тях.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Измененията в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие – последици

До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..

публикувано на 21.02.25 в 12:45

Екскурзоводът – разказвач на истории и пазител на традиции

На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..

обновено на 21.02.25 в 12:37

130 години от рождението на Анка Ламбрева – първата българка, обиколила света

Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..

обновено на 21.02.25 в 11:21

Музика и литература се срещат в Попово – "Трескавец" и концерт на "Епизод"

На днешния 21 февруари в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий – 1882" в град Попово ще бъде представена книгата "Трескавец" на Симеон Христов. Авторът е по-известен като китарист и основател на група "Епизод". Книгата разказва за млад духовник, който проповядва по нов начин и лекува вярващите. Срещу него застават Държавата и..

публикувано на 21.02.25 в 09:21

Семейството като ценност в различните религиозни общности

В 30 страни по света ежегодно от 7 до 14 февруари се провежда Международната седмица на брака, която се чества у нас в последните десетина години. Според трите най-разпространени религиозни общности в България: християнство, ислям и юдаизъм: бракът е свещена институция, установена при сътворението. Защо се заиграваме с традиционни семейни..

публикувано на 21.02.25 в 08:20