Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евентуалната промяна в договорите на централите от "Марица-изток" няма да се отрази на цените на тока

| обновено на 11.04.18 в 18:25
„Марица-изток“ 3 – топлоелектрическа централа
Снимка: БГНЕС

Евентуалната промяна в договорите на американските централи от комплекса "Марица-изток" няма да се отрази на цените на тока, посочиха директорите на двата ТЕЦ-а. Според председателя на енергийния регулатор Иван Иванов обаче при прекратяване на договорите може да има поевтиняване на електроенергията. 


Интересът на инвеститорите трябва да бъде запазен, заявиха изпълнителните директори на двете американски централи от Маришкия басейн Красимир Ненов и Иван Цанков.
"Евентуалното трансформиране на договора по начин, по който той да съответства и да бъде интегриран към либерализирания пазар, ще бъде резултат от преговори, които ще съхранят интересите на инвеститорите."
"Каквото и да се случи с договорите това не би трябвало да доведе до никаква промяна в цената на електроенергията, защото в момента цената на електроенергията е така, че тя покрива ангажиментите, които има по тези договори, което и в бъдеще трябва да се запази по същия начин." 

Цените на тока ще са предмет на разговори между американските централи и държавата, посочи от своя страна енергийният министър Теменужка Петкова.
"Сигурна съм, че в рамките на едни конструктивни преговори и разговори ще се стигне до най-добро решение и за двете страни"
Ако бъдат прекратени договорите с американските централи, това ще доведе до намаление на таксата "Задължение към обществото", която е част от крайната цена на тока, обясни председателят на енергийния регулатор Иван Иванов.
"Към момента ние ще включим американските централи в нашето ценово решение, защото няма промяна в техния статут", каза Иван Иванов.


Изпълнителните директори на т.нар. "американски централи" - Марица-Изток 1 и Марица-Изток-3, заявиха готовността си да преобразуват договорите с българската страна, така че да излязат на свободния енергиен пазар. Това стана по време на среща при омбудсмана Мая Манолова, за която бе поет ангажимент след жалба от страна на българския бизнес.

В началото на април при омбудсмана ръководствата на четирите национално-представени работодателски организации обявиха, че договорите за американските централи ощетяват непазарно държавата с близо половин милион лева и всичките 3 милиона и 600 хиляди български домакинства средно годишно с по 161 лева. Според тях с тези договори се предоставя неправомерно държавна помощ на инвеститорите. 

В отговор изпълнителните директори Иван Цанков и Красимир Ненов са обявили пред обществения защитник Мая Манолов, че в момента тече предварително проучване на договорите в ЕК и са заявили готовността си да излязат на свободния пазар на електроенергия, така че да се запазят интересите, както на инвеститорите, така и на потребителите. На този етап обаче Манолова няма ясен отговор за позицията на държавните институции, поради което ще организира среща между Министерствата на енергетиката, на финансите, КЕВР, държавните компании в енергетиката, работодателските организации и ръководителите на американските централи.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.