Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Здравко Димитров: Възможно е постигането на консенсус за трасето на АМ "Струма" и "Скаптопара"

Снимка: БГНЕС

Кметът на Благоевград Атанас Камбитов организира тази вечер в зала "22 септември" дискусия, на която ще бъдат обсъдени възможните варианти за запазване на археологическите находки на място край село Покровник и строителството на магистрала "Струма". Целта е да се изгради една обща за Благоевград позиция, преди срещата с премиера Бойко Борисов. Поканени са всички заинтересовани граждани и институции. По време на инспекцията, която направи на магистралата преди дни премиерът Бойко Борисов, той покани на среща в Министерския съвет тази седмица кмета Камбитов и представители на инициативния комитет за запазване на находките.

Месец и половина-два се спира работата по трасето на магистрала "Струма", за да се изясни какво ще се прави с пътя и археологическите разкопки, които са под него по проект. Археолозите са доволни, че именно парите за археология по трасето дадоха възможност за откритията. Доц. Здравко Димитров от Националния археологически институт, който ръководи разкопките на древното селище "Скаптопара" подчерта, че е възможна симбиоза, а не противопоставяне - или пътя, или археологията. Той не приема като ултиматум казаното от премиера Бойко Борисов, че ако няма съгласие за вариант в експертната група, парите от магистрала "Струма" ще бъдат пренасочени към Северна България:

„Просто трябва да сменят съюза между двете думи - магистрали и археология. Защо все трябва да има противоборство? Първото основно нещо, което трябва да се знае, е, че в археологията се разкриват конструкции, сгради, гробници, които са на различно ниво на запазеност и могат да се съхранят. Така че комисиите, които са съставени от археолози, архитекти и реставратори, ще преценят как това, което открих, ще бъде съхранено“.

Възможна е промяна на трасето при преминаване на магистрала "Струма" през археологическите разкопки, обясни инж. Стефан Чайков, председател на УС на Браншова камара "Пътища".

Не е необходима промяна на трасето на аутобана, според доц. Здравко Димитров:

„Приемайки обекта преди година, видях, че има сериозни археологически останки. В България не сме готови напълно с решенията, които трябва да се вземат, когато на трасето на една магистрала или по БДЖ проекти, как то да се запази, така че да продължи инфраструктурният проект без забавяне и изменение. В случая, от самото начало, най-добрият вариант е находките да бъдат реставрирани в същата археологическа среда, но просто на няколко метра в страни от трасето на магистралата. Така ще имаме и археология и трасето".

Прави впечатление, че и строители, и археолози теглят допълнително финансиране към себе си - по-скъп път при запазване на археологията, и пари за довършване на разкопките на запад от магистралата, ако тя мине по досегашното си трасе.

Доц. Здравко Димитров е убеден, че ще има консенсус между експертите.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.