Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За енергетиката и щедростта на държавата

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

По днешни данни най-евтината цена на едро на електроенергията в Евросъюза е в Скандинавия. Около 30 евро на мегаватчас. После идва Германия, след нея Прибалтика, където основно внасят. Ние, българите, плащаме с десетина евро повече, отколкото в Дания, Швеция и Финландия. С пъти по-малки заплати. Или доходи, ако го наречем събирателно.

Още в началото на прехода управляващите създават собствена енергийна каста. Понякога дори са видима част от нея. Справка – ТЕЦ „Варна”, който сега е собственост на бившия министър Папазов. Е, по документи – на децата му. Част от тези притежатели даже не са на активния енергиен пазар. Те получават парите си като фрагмент от т. нар. "студен резерв". Както се казва, в недоказана готовност за екстрени ситуации. Досега няма официална информация за използването на такъв резерв. Има полуофициална, че през януари 2017-а тези мощности не са тръгнали. За тях държавата харчи по 40 млн. на година. Твърдо и редовно.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кралят е жив!

В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..

публикувано на 21.02.25 в 13:10

Измененията в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие – последици

До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..

публикувано на 21.02.25 в 12:45

Екскурзоводът – разказвач на истории и пазител на традиции

На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..

обновено на 21.02.25 в 12:37

130 години от рождението на Анка Ламбрева – първата българка, обиколила света

Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..

обновено на 21.02.25 в 11:21

Музика и литература се срещат в Попово – "Трескавец" и концерт на "Епизод"

На днешния 21 февруари в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий – 1882" в град Попово ще бъде представена книгата "Трескавец" на Симеон Христов. Авторът е по-известен като китарист и основател на група "Епизод". Книгата разказва за млад духовник, който проповядва по нов начин и лекува вярващите. Срещу него застават Държавата и..

публикувано на 21.02.25 в 09:21