Три милиона лева са отделени за археологически проучвания по трасето на бъдещия газопровод Гърция - България. Обявена е обществена поръчка от компанията, която ще строи новия интерконектор. Това се налага, за да може тя да получи експертна помощ за опазване на обектите. Проучвания ще се извършат и на територията на област Кърджали, от където ще премине част от 160-километровия газопровод.
За проучване са набелязани археологически обекти, сред които праисторически и антични селища, могилни некрополи, крепости. Техният брой по цялото трасе на газопровода е 65. В област Кърджали се открояват няколко интересни паметници от Праисторията до Средновековието. Жарин Величков, главен експерт в Националния институт за недвижимо културно наследство:
"От праисторическата селищна могила край Седлари през Върхари, едно праисторическо селище от неолита, което представлява работилница за изработка на скъпоценни и полускъпоценни камъни, и се стигне до крепости и светилища, които газопроводът заобикаля, защото се намират на високите хълмисти части на Източните Родопи."
Един от обектите, през които ще премине газопроводът, е антично селище на границата между областите Кърджали и Хасково.
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg