Стартира кампанията „Дай път на живота!“, инициирана от ротарианците в България и целяща намаляване на жертвите на пътя. За разлика от стотиците кампании срещу войната по пътищата през последните десетилетия фокусът на „Дай път на живота!“ е образователен и предвижда обучение и емоционално повлияване чрез иновативни методи. Крайната цел е създаването на нагласи за неагресивно и толерантно поведение на пътя сред младите хора – ученици от основния и гимназиалния клас, студенти, които са бъдещи и настоящи шофьори.
„Подготовката на кампанията започна преди около две години, каза ръководителят Христо Михайловски по време на официалния старт на „Дай път на живота!“. „Нашите анализи показаха, че влияние върху намаляването на броя жертви могат да окажат: подобряването на инфраструктурата – 50 на сто, образованието – 30 на сто и санкциите – едва 10 на сто. Забелязахме, че има вакуум в образованието и решихме да се съсредоточим върху него. Привлякохме екип от Института по психология към МВР, който разработи образователните програми. Искаме да изградим гражданска непримиримост към нарушителите в нашия социален живот. Това липсва.“
Стана ясно, че две от програмите в рамките на образователната кампания „Дай път на живота!“ са за ученици на възраст над 16 години и от 9 до 12 години. Третата програма е за обучение на обучителите. В момента се провежда пилотно обучение в три софийски училища. Целта е програмите да се превърнат в национални и да се приложат в учебния процес със съдействието на Министерството на образованието и науката, в което вече е сформирана работна група за прилагане на обучението в национален мащаб. Кампанията включва и социален експеримент с автомобил с камера, в който ще присъстват представител на Пътна полиция и ротарианец. Записите, които ще отразяват поведението на пътя на водачи на МПС и останалите участници в движението, ще станат част от цялостен анализ и междинните резултати ще допринесат за намаляването на жертвите на пътя – чуйте още в звуковия файл от ръководителя на кампанията Христо Михайловски.
Едно от лицата на кампанията - актрисата Мая Новоселска, представи кратък откъс от моноспектакъла „Тъгопоглъщач“, по текстове на 14-годишната Дафина Тодорова, прегазена на пешеходна пътека тип „Зебра”, от автомобил пред Американския колеж в София.
Тя определи „Дай път на живота!“ като интелигентна кампания, обяви, че застава зад нея с цялото си сърце и пожелава много успех и хора, които да се включат. „Всяко добро начинание има нужда от подкрепа и нещата ще станат“, категорична е актрисата.
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg