Във връзка с 30-годишнината от създаването на Комитета за екологична защита на гр. Русе разговаряме с д-р Петър Берон за измеренията на безкрайния български преход и възможните перспективи пред България. Д-р Берон е един от най-неконвенционалните и атрактивни участници в политическите събития от последните 30 години. Роден през 1940 г. в семейство със забележителни национални традиции. По бащина линия е потомък и съименник на автора на Рибния буквар, а по майчина – на началник на Генералния щаб на армията от 20-те години на XX век. В същото време д-р Берон е голям български зоолог, изследовател на природата и пътешественик, посетил над 90 страни. Дълги години е директор на Националния природонаучен музей при БАН. Логично с началото на промените се включва в екологичното движение, запазвайки традиционните за семейството си патриотични убеждения.
Според Петър Берон СДС е изиграло своята роля, унищожавайки комунизма. Падането му от политическата сцена смята за естествен процес. „Кой си спомня сега за „Солидарност?“ – пита реторично той, макар „Солидарност“ никога да не е била политическа сила. За разрухата в селското стопанство, обаче обвинява тогавашния ръководител на СДС Жельо Желев. Макар да се определя като патриот, д-р Берон се обърква пред понятието консервативен, свързва го с Консервативната и екологична партия на Филип Димитров. Както се казва, заради Илия е намразил и св. Илия… Все пак той е впечатлен от резултатите, постигнати от страните с национално-консервативно управление, каквито са Унгария и Полша, но счита, че те са „други хора, друг народ“. В заключение д-р Берон препоръчва едно ново управление на страната да се държи достойно и не се превръща в просител на нечие благоволение или милосърдие, а да разчита на собствените си сили.
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg