Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Романът, носител на „Пулицър“ от 2017-а, излезе на български

БНР Новини
Снимка: Издателство „Лист“

„Изказвам своята благодарност ... на Франклин Д. Рузвелт за финансирането на Федералния писателски проект, събрал биографиите на бивши роби през 30-те години на ХХ век... Обявите за избягали роби взех от дигиталните сбирки на унивеситета в северна Каролина в Грийнсбъро. ...Дейвид Боуи е във всяка моя книга.“ (Колсън Уайтхед)
Историческа достоверност, фантастика, обрати в сюжета, недидактично въздействие върху мисълта и емоциите на читателя, писателски талант – очевидно всичко това е допринесло за поредицата престижни награди на Колсън Уайтхед за „Подземната железница“ (Pulitzer Prize 2017, National Book Award 2016, Arthur C. Clarke Award, Andrew Carnegie Medal for Excellence 2017, номинация в дългия списък на Man Booker Prize 2017) и за славата ѝ на една от най-обсъжданите англоезични книги в момента.
В романа си авторът разказва историята на робиня, бягаща към свободата от южняшка плантация през мрежа от скривалища и помагачи, известна като Подземната железница. В книгата тази система е представена като реално съществуващи тунели и гари, които пресичат под повърхността земите на американските щати – именно това дава повод творбата да бъде определяна като фикция. По думите на Ангел Игов „Някои рецензенти колебливо наричат „Подземната железница“ стиймпънк – жанр, съсредоточен около фантастичното приложение на технологии от средата на ХIХ век, било то в ключа на научната фантастика или в този на алтернативната история, където по-скоро попада романът на Уайтхед. Но бързо става ясно, че и „стиймпънк“ не е подходящ етикет да опише адаптивната конструкция на това пълно с изненади въображение. От буквализираната подземна железница бегълците излизат в един странен, фукоянски свят на институционализиран контрол, който всъщност много прилича на нашия.“
Книгата излезе на български език в превод на Ангел Игов и с корица на Костадин Кокаланов.
В „Артефир“ я представи издателката Гергана Димитрова.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защото реката е най-ценният градски елемент?

Фестивалът "Реките на града" се завръща в Габрово за трета поредна година с множество изложби, богата музикална програма и работилници. Основен акцент в тазгодишното издание е публичното изкуство. За програмата и участниците в габровското му издание, което се провежда от 23 до 25 август 2024 г. е разговорът с архитект Мартин Янков – основател..

публикувано на 25.08.24 в 14:20
Невена Екимова

Артпространствата на Невена Екимова и изкуството като живот за младите в Габрово

Един поглед в артпространствата – не само на Габрово, а и на душите. Артпространствата, които търсят отговор на всички въпроси, търсят изчистването на болката, откриват красотата и превръщат грозотата в красота. Тези, които някои хора смятат за много нежни души, а други – за изключително здрави, корави и стъпили на земята. Те живеят тук и сега и знаят, че..

публикувано на 24.08.24 в 13:40
Драматичен театър

Петко Койчев: Нашето общество сякаш приема като даденост своята история

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Петко Койчев , директор на Драматичен театър "Рачо Стоянов" - Габрово от 2010 година – разказва в "Семейно радио" за поетичния..

публикувано на 24.08.24 в 10:18

Защо европейски и азиатски филми почти не се разпространяват в България?

В киносалоните в България рядко се разпространяват филми от Европа и Азия. В предаването "Какво се случва“ Светлана Дамянова от София филм фест и програматорът на Киномания Христо Христозов изразиха мнение, че се повишават разходите за разпространението на филми, които не са американски. Рекламата също оказва влияние и слабото разгласяване води до..

публикувано на 23.08.24 в 17:00

Галина Попова: Детската книга е добър възпитател

"Цели шест приказки за цветята с много информация за тях, символиката и отношенията между хората е събрала в книгата си  "Приказки за белите цветя" Терез Никол. Всяко едно цвете символизира различни емоция и отношение, а в края на книгата кратко, систематизирано и съдържателно се поднася информация за конкретното цвете. Така читателите могат да..

публикувано на 23.08.24 в 15:28