Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С „Натюрморти“ продължава завръщането на Константин (Кочо) Гърнев в България

| обновено на 21.06.18 в 16:55 БНР Новини
24
Снимка: @auctionvictoria

Втора изложба, организирана от Аукционна къща „Виктория“, дава възможност на българската публика да опознае художника Кочо Гърнев, чиито творби едва наскоро се завърнаха в родината му, благодарение на екипа на галерията. През февруари платната на твореца изпълниха залите на Националната художествена галерия – Двореца, където бяха изложени над сто негови произведения, съпроводени с албум и текстове на изкуствоведи. Още тогава организаторите обявиха намерението си да покажат и други картини, открити и върнати в България десетилетия след смъртта на автора в Германия, където прекарва по-голямата част от живота си.

Снимка

Кочо Гърнев е роден в с. Либяхово (днес Илинден, Гоцеделчевско). През Първата световна война е военен художник. Заминава за Германия и се установява в Мюнхен през 1923 година. Следват участия в общи и самостоятелни изложби в Мюнхен, София, Загреб. При бомбардировки са унищожени двете ателиета на художника в Мюнхен с голямо количество картини. Гърнев участва активно в организационния живот на художниците в Германия като член-основател на Съюза за защита на творците в изобразителното изкуство, член и първи председател на мюнхенската група „Павилион“. След години отсъствие от българския художествен живот е поканен и участва в Националната изложба на живописта през 1965 г. с картината „Ездачка“. На следващата година умира и е погребан в северните гробища на Мюнхен.
Изложбата в галерия „Виктория“ в столицата ще продължи до края на юли 2018 г.

В репортажа от откриването ще чуете доц. Ружа Маринска и Павлина Девлова от екипа на галерията.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защото реката е най-ценният градски елемент?

Фестивалът "Реките на града" се завръща в Габрово за трета поредна година с множество изложби, богата музикална програма и работилници. Основен акцент в тазгодишното издание е публичното изкуство. За програмата и участниците в габровското му издание, което се провежда от 23 до 25 август 2024 г. е разговорът с архитект Мартин Янков – основател..

публикувано на 25.08.24 в 14:20
Невена Екимова

Артпространствата на Невена Екимова и изкуството като живот за младите в Габрово

Един поглед в артпространствата – не само на Габрово, а и на душите. Артпространствата, които търсят отговор на всички въпроси, търсят изчистването на болката, откриват красотата и превръщат грозотата в красота. Тези, които някои хора смятат за много нежни души, а други – за изключително здрави, корави и стъпили на земята. Те живеят тук и сега и знаят, че..

публикувано на 24.08.24 в 13:40
Драматичен театър

Петко Койчев: Нашето общество сякаш приема като даденост своята история

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Петко Койчев , директор на Драматичен театър "Рачо Стоянов" - Габрово от 2010 година – разказва в "Семейно радио" за поетичния..

публикувано на 24.08.24 в 10:18

Защо европейски и азиатски филми почти не се разпространяват в България?

В киносалоните в България рядко се разпространяват филми от Европа и Азия. В предаването "Какво се случва“ Светлана Дамянова от София филм фест и програматорът на Киномания Христо Христозов изразиха мнение, че се повишават разходите за разпространението на филми, които не са американски. Рекламата също оказва влияние и слабото разгласяване води до..

публикувано на 23.08.24 в 17:00

Галина Попова: Детската книга е добър възпитател

"Цели шест приказки за цветята с много информация за тях, символиката и отношенията между хората е събрала в книгата си  "Приказки за белите цветя" Терез Никол. Всяко едно цвете символизира различни емоция и отношение, а в края на книгата кратко, систематизирано и съдържателно се поднася информация за конкретното цвете. Така читателите могат да..

публикувано на 23.08.24 в 15:28