Турски археолози са открили останки от византийската епоха по време на работа на историческата жп гара „Хайдарпаша“ в Истанбул. Артефактите са от ранната и от късната византийска епоха.
Смята се, че става дума за пристанищно селище, разположено на азиатския бряг, срещу историческия Константинопол. Площта му е около 300 декара.
През 2015 г. започна реставрация на историческата сграда на гарата. По-късно се установи, че под релсите и пероните има запазени по-ранни исторически паметници и понастоящем работата се извършва от екип от около 50 специалисти от истанбулския археологически музей.
Сградата на гарата също е историческа забележителност. Построена между 1906 и 1908 г. по проект на германски архитекти, тя е била подарък за Османската империя от страна на германския кайзер Вилхелм II и от нея е трябвало да започва железопътната линия до Багдад. Очаква се реставрацията след пожар през 2010 г. да завърши в края на тази година и гарата отново да заработи.
По време на първия етап на реставрацията бяха възстановени покривът, външните фасади и чакалнята, а по време на втория – други елементи от интериора.
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg