Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

95 години от рождението на Волфганг Савалиш

неделя, 2 септември от 22 часа

Волфганг Савалиш
Снимка: Архив

В неделната музикална вечер на програма „Христо Ботев“ ще отбележим 95 години от рождението на големия диригент Волфганг Савалиш.

Савалиш е ярък представител на поколението диригенти, формирало се непосредствено след Втората световна война. Немският диригент получава заслужено признание най-вече за интерпретациите си на симфоничната музика от немската и австрийска школа – Хайдн, Моцарт, Бетовен, Шуман, Шуберт, Менделсон, Брамс, Брукнер и Рихард Щраус.

Волфганг Савалиш е роден в Мюнхен на 26 август 1923 година. Започва да свири на пиано, когато е на пет години. Когато е на десет, той е силно повлиян от Рихард Щраус и Ханс Кнаперсбуш и мечтае да изнася концерти.

Отначало учи композиция и пиано. По време на Втората световна война той служи във Вермахта във Франция и Италия, а в заключителните етапи на войната е задържан в британски лагер за военнопленници. След войната той продължава обучението си в университета в Мюнхен, където завършва дирижиране.

Савалиш започва кариерата си в операта в Аугсбург през 1947 година. Отначало той заемал длъжността репетитор, а по-късно става главен диригент. През 1949 г. получава първа награда на Международния музикален конкурс в Женева, където акомпанира на цигуларя Герхард Сейц. В периода между 1952 и 1953 г. е личен асистент на Игор Маркевич в Международната лятна академия на Моцартеум в Залцбург, Австрия.

Той е само на 30 години, когато ръководи Берлинската филхармония, където тогава главен диригент е Херберт фон Караян. Дебютът на Савалиш в Байройт е през 1957 г. с постановка на „Тристан и Изолда“. Волфганг Савалиш е най-младият диригент, който е дирижирал на престижния фестивал.

След като отказва предложения от Виенската филхармония и Нюйоркската Метрополитън опера, Савалиш става водещ диригент на Виенския симфоничен оркестър през 1960 г., където работи десет години. Година по-късно започва да ръководи и Симфоничния оркестър на Хамбург, за същия период от 10 години.

От 1971 до 1992 г. е музикален директор на Баварската държавна опера, а от 1983 г. е и генерален мениджър на театъра. В продължение на 30 години той е бил тясно свързан с музикалните събития в Мюнхен. Там той поставя всички опери на Рихард Щраус, с изключение на „Саломе“. Дирижира 32 пъти Вагнеровата тетралогия „Пръстенът на нибелунга“, а общият брой на спектаклите под негова палка в града е 1200!

През 1966 г. Ойген Орманди, който е музикален директор на Оркестъра на Филаделфия от 1936 до 1980 г., кани Савалиш да го посети. Впоследствие Савалиш прави няколко записи там, а от 2003 до смъртта си през 2013 става музикален директор. Той е и почетен диригент на симфоничния оркестър в Токио и в продължение на 30 години дирижира музикантите ежегодно.

След престоя си във Филаделфия, Савалиш се завръща за гостуващи изяви там и в Карнеги Хол. Влошаване в здравословното състояние възпрепятства Савалиш да се развива през следващите години. В статия на The Philadelphia Inquirer от 27 август 2006 самият диригент заявява, че се оттегля от концертния подиум.

През 1988 г. Савалиш публикува автобиографията си „В интерес на яснотата“, в която е изложил своите възгледи за ролята на диригента: „Музиката е единственото изкуство, което обединява всички раси, всички поколения, всички нации, всички хора. Тя дава най-голямата възможност за най-добро общуване между всички хора по света.”

Савалиш е почетен член на обществото „Роберт Шуман”. През 2003 г. той помага да се създаде музикално училище в Грасау, Бавария, на името на фондация “Волфганг Савалиш”. Самият той продължава да живее в къщата си в Грасау до смъртта си на 22 февруари 2013.

Савалиш е признат за един от най-добрите интерпретатори на музиката на Рихард Щраус. Като пианист той акомпанира на много известни певци, включително Дитрих Фишер-Дискау, Елизабет Шварцкопф, Херман Прай и Маргарет Прайс. Савалиш дори записва цикъла “Зимен път” на Франц Шуберт и “Песенен цикъл” на Робърт Шуман, както и диск с избрани песни заедно с Томас Хемпсън. Една от най-прочутите му концертни изяви като пианист е на 11 февруари 1994 г. във Филаделфия, когато диригентът замества Филаделфийския оркестър. Тъй като голяма снежна буря попречила на повечето музиканти да пристигнат навреме за концерта, Савалиш изнесъл клавирен рецитал пред събралата се публика.

В предаването ще чуете произведения от Франц Шуберт, Рихард Вагнер, Феликс Менделсон, Йоханес Брамс и Рихард Щраус.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Музикална магия" – национално турне на Плевенската филхармония с маестро Йордан Камджалов на Южното Черноморие

Националното турне "Музикална магия" на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов със солист Атанас Маринов продължава с концерти в района на южното Черноморие. Обичаните музикантите ще гостуват в Созопол, Карнобат, Бургас и Несебър. Програмата на концертите включва произведения от бележити композитори като Панчо Владигеров,..

публикувано на 22.07.24 в 16:45

50 банди ще озвездят фестивала за рок и метъл Hills Of Rock

Eха! Защо не съм при вас в прохладен Балчик! Но-о-о-о... ще бъде горещо, ама много горещо в мош-пита и се налага да приключа с подготвителните дейности и да приведа в абсолютна готовност пълното бойно снаряжение, защото над 50 банди – все актуални имена, ще озвездят трите сцени, на които ще разгърне най-големият български фестивал за рок и метъл..

публикувано на 22.07.24 в 15:47

С клавирно дуо започна 15-ото издание на "Дни на класиката" в Балчик

Балчик се превърна в център на културния живот с две значими събития – Седмицата на италианската култура и фестивала "Дни на класиката" . В неделя бе открита "Седмицата на италианската култура", а в събота започна едно от най-чаканите събития в града – "Дните на класиката". Сава Тихолов , началник отдел "Култура, протокол и връзки с обществеността" в..

обновено на 22.07.24 в 09:56

Вечер с ролите на Катя Попова

На 21 януари 2024 г. се навършиха 100 години от рождението на една велика българка, която има кратък но впечатляващ живот с множество изяви у нас и по световните оперни сцени; наричана от италианската преса "българската Тебалди" – Катя Попова. Родена в Плевен, но покорила сърцата на любители и професионалисти в най-големите оперни театри и концертни зали..

публикувано на 20.07.24 в 08:10

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 юли 2024 г.

16 юли Свири Филхармонията на Осло с диригент Клаус Макела. 3.00 часа – Джулия Пери (1924-1979), Кратка пиеса за малък оркестър. 3.09 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Концерт за виолончело № 1 в Ми бемол мажор, оп. 107. Солист: Сол Габета (виолончело). 3.38 часа – Петерис Васкс (р.1946), Gramata cellam (The Book) – втора част, Долчисимо. Изпълнява..

публикувано на 15.07.24 в 10:34