Първите три черноглави лешояда, отгледани в изкуствено гнездо в България са освободени в дивата природа, съобщи Андреана Дичева от спасителния център на природозащитната организация „Зелени Балкани“. Птиците са освободени в района на Котел.
Днес в Сливен с информационен щанд, творчески ателиета и занимания за деца бе отбелязан Международния ден на лешоядите.
Освободените черноглави лешояди в момента са под наблюдение, за да се види как се адаптират в дивата среда, каза природозащитникът Андреана Дичева и съобщи, че следващата голяма цел на „Зелени Балкани“ е да се възстанови популацията на брадатия лешояд в България:
“Това ще е много трудна цел, защото много трудно се намират такива птици за размножаване. Като цяло ще е много трудно да намерим млади птици, които да освободим в природата, но не е невъзможно. В някои европейски държави вече се прави“, поясни тя.
Дичева посъветва хората, ако срещнат в градска среда или природата бедстващ лешояд, да не правят опити да го заловят, а да звънят в спасителния център на „Зелени Балкани“ . Миналата година на няколко пъти белоглави лешояди кацаха на оживени места в централната градска част в Сливен. В момента във волиерата в Сливенския балкан в местността „Каракютюк“ се отглеждат около 40 лешояда.
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg