Европейската нощ на учените е общоевропейско обществено събитие, посветено на популярната наука и забавното учене. Тя се провежда всяка година в края на септември. Тази година се включват 30 държави и над 300 града в Европа. Събитията в Нощта на учените демонстрират това, което изследователите правят за обществото по интерактивен и вълнуващ начин, насърчавайки интереса на младите хора към научните постижения и към бъдеща кариера в науката. Европейската нощ на учените се финансира от Европейската комисия по дейностите „Мария Склодовска – Кюри“ на програма „Хоризонт 2020“, а в България тя ще бъде на 28 септември, а дейностите се осъществяват по два различни проекта по тази дейност.
По единия проект: „К-trio 3“ дейности в нощта на учените ще осъществяват: СУ „Климент Охридски“ и БАН, Тракийският университет в Стара Загора, Медицинският университет във Варна, Русенският университет, Археологическият музей в Созопол, Регионалният исторически музей в Харманли, в Бургас - Институтът по математика при БАН и Регионалният академичен център и в Хасково – Филиалът на Тракийския университет.
Повече за програмата на Европейската нощ на учените по проекта „К-trio 3“ можете да научите тук
Другият проект по „Мария Склодовска – Кюри“ на програма Хоризонт 2020 е REFRESH - иновативен проект за Европейската нощ на учените за 2018 г. и за 2019 г.
REFRESH е абревиатура на Relate, Experience, Find, Research, Everywhere and Share (отношение, опит, откритие, навсякъде и споделяне), в който участват 21 основни и 34 асоциирани партньори от цялата страна, с мащабна програма в 14 населени места.
Освен в София научни събития ще има още и в национален парк Витоша, във Варна, Бургас, Стара Загора, Сливен, Русе, Рожен, Пловдив, Плевен, община Долна Митрополия, Габрово, Благоевград и във влака между Септември-Добринище.
Основни партньори в проекта на REFRESH са: Център за изследвания и анализи, Британски съвет – България , Форум Наука, Форум Демокрит, Център по молекулярна биология, Национален природонаучен музей – БАН, Институт за етнология и фолклористика с етнографски музей – БАН, Медицински университет - София, Технически университет – София, Технически университет – Габрово и други.
Акцентите от програмата на Европейската нощ на учените можете да чуете в звуковия файл от Любов Костова, директор на Британски съвет – България.
Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудския актьор Джон Малкович . "Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата..
Миналата седмица Капка Касабова беше в София за българската премиера на документалния филм "Човешките потайности", в рамките на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Тя е авторка на текста на филма, а режисьор е Миша Пекел от Нидерландия. Капка Касабова (1973) израства в София. На 18-годишна възраст eмигрира в..
В света на тайните и загадките “Terra Култура“ пренася своите слушатели с книгата "Картината. Убийство по Ботичели" от Никол Данева и творчеството на художника Андрей Янев. Сюжетът на романа "Картината. Убийство по Ботичели" е следният – талантлив художник е поканен в родопското имение на богат бизнесмен да рисува копия на ренесансови картини,..
Архивите са живи, без да ги обвързваме с конкретна дата и период. Първата стихосбирка на Христо Смирненски се казва "Разнокалибрени въздишки и стихове в проза". Духът е хумористичен, а годината – 1918. В края на февруари 1922 година излиза втората и последна, издадена приживе, стихосбирка на Смирненски със заглавие "Да бъде ден". В нея е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg