Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отново промени в Наказателно-процесуалния кодекс под натиск на общественото мнение

Снимка: БГНЕС

В края на миналата седмица Обединените патриоти внесоха промени в Наказателно-процесуалния кодекс, свързани с отпадане на съкратеното съдебно производство. Поводът бе убийството на журналистката от Русе Виктория Маринова, но причините са много повече, както казаха вносителите.
По сега действащото законодателство, ако едно лице се признае за виновно, може да се ползва от условията да получи съкратено следствие и съответно намалена присъда. В някои случаи заподозреният може дори да не се признае за виновен, може само да подпише, че е съгласен с всички документирани доказателства.
В тази хипотеза някои юристи направиха една проста сметка, че взимайки предвид най-различни обстоятелства, заподозряно в много тежко престъпление лице (убийство, серийни убийства, тежък рецидив на грабежи и т.н.) може да получи присъда 10-15 години, при положение, че при подобни случаи Наказателният кодекс предвижда най-строгите санкции като дългогодишен затвор и доживотна присъда.
Тези предложения не са нови, те са предлагани преди две години и половина в предходното Народно събрание, но тогава времето не е стигнало до сериозно обсъждане, каза един от вносителите – Християн Митев от Обединените патриоти.
Въпросът е дискусионен, защото не всички са съгласни с промени в законодателството по повод възникнал тежък криминален случай, придобил обществена значимост… Например личното мнение на Александър Ненков от ГЕРБ е, че законодателството, особено при тежки криминални деяния, и без това е достатъчно строго, стига да се прилага както трябва от съдебните органи.
Депутатът от БСП Филип Попов бе на мнение, че има смисъл от дискусия дали законът да не стане още по-строг към извършителите на тежки криминални престъпления, но… за него и за съпартийците му е по важна превенцията, действията на органите преди да се случат тежки престъпления, а не след това да се търси възмездие, строго наказание или обществен линч.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00
Иван Василев, зам.-кмет по финанси в Столичната община.

София става по-чиста и зелена – равносметка от Иван Василев

В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..

обновено на 17.12.24 в 13:21
Мануела Несъл

Партньорството на България с ЕБВР през 2024 г.: Преглед на постигнатото и поглед към бъдещето

В рубриката "Темата на деня" дискутирахме развитието на партньорството на България с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) през изминаващата година и какво предстои в следващите етапи от сътрудничеството ни. Специален гост в студиото беше Мануела Несъл , директор на ЕБВР за България, която разкри ключови данни, проекти и..

публикувано на 17.12.24 в 11:35

"Съвременното китайско общество" – поглед отвътре към днешен Китай

Неотдавна Китайският културен институт в София бе домакин на изключително интересно събитие, събрало представители на културната общност, дипломати, общественици и всички, които проявяват интерес към българо-китайския културен и бизнес обмен. Поводът бе представянето на книгата „Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот“...

обновено на 17.12.24 в 11:04