Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

100 години от създаването на Чехословакия - за паметниците и културното наследство

БНР Новини
Н. Пр. г-н Мануел Корчек - вляво, Н. Пр. г-н Душан Щраух - вдясно
Снимка: Божидар Любенов

В края на 1918 г., след разпадането на Австро-Унгарската империя, една нова държава получава своята самостоятелност - националната държава на чехите и словаците, включваща още и многобройни национални малцинства - най-големите от които са немското в чешките земи и унгарското в Словакия и Подкарпатска Рус.
Самоопределeнието е следствие от продължителна вътрешна и задгранична съпротива, в резултат на което на 28 октомври 1918 г. е издаден закон за учредяването на самостоятелна Чехословакия, приет от Чехословашкия национален комитет.
Не закъсняват и символични актове, които утвърждават авторитета на новата европейска държава… През същата година световноизвестният художник Алфонс Муха, голям приятел на България, създател на серията от двадесет монументални платна „Славянска епопея“, сред които и „Цар Симеон Български – Зорница на славянската писменост“, е автор на първата чехословашка пощенска марка, с изобразен на нея готическия храм „Св. Вит“. А през 1919 година – м. февруари – е приет и закон, с който е обявена валутна самостоятелност и започват да се печатат и секат първите чехословашките крони.  Какво културно наследство оставя след себе си Чехословакия? За паметниците и за съвместното отбелязване на този 100 годишен юбилей, разговаряме с  Н. Пр. г-н Душан Щраух, извънреден и пълномощен посланик на Чешката република и с Н. Пр. г-н Мануел Корчек, извънреден и пълномощен посланик на Словашката република.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Минчо Тодоров с първа самостоятелна изложба "Седем стъпки"

На 22-ри октомври в галерия "Нюанс" от 18 часа се открива дебютната самостоятелна изложба на Минчо Тодоров "Седем стъпки". Тя е триптих   от скулптури и рисунки на художника, художествен каталог и документален филм със същото заглавие. Изложбата е посветена на 95-ата годишнина от рождението на Йордан Радичков и представлява амалгама между..

публикувано на 20.10.24 в 09:25

Любовта е по-силна от смъртта в мюзикъла "Дух"

Предстои есенната премиера на "Дух" на Държавната опера във Варна. Режисьор на мюзикъла е Сребрина Соколова. "Дух" е създаден по едноименния холивудски филм с Деми Мур, Патрик Суейзи и Упи Голдбърг. Той прави премиерата си в Манчестър през 2011 г. и веднага след това превзема сцените на Уест Енд и Бродуей. Автор на либретото е Брус Джоел Рубин, а..

публикувано на 20.10.24 в 08:50

Спомняме си за Ромен Гари

Френският институт организира Седмица, посветена на френския писател и дипломат Ромен Гари от 21 до 25 октомври в София и Пловдив. Поредицата от дискусии и филми е част от честванията на 145-годишнината от установяването на дипломатически отношения между Франция и България и 110-годишнината от рождението на Ромен Гари. Един от акцентите в..

публикувано на 19.10.24 в 09:20

75 години професионален театър в Ямбол

Драматичният театър "Невена Коканова" в Ямбол отбелязва 75 години от обявяването си за професионален културен институт. През 1949 година, с Указ на театрите в НР България от 27 юни, театърът вдига завеса като държавен професионален институт. Така самодейната дотогава трупа получава статут на професионален културен институт – гласуват се..

публикувано на 18.10.24 в 16:20

Гласовете на Вавилон отекват в Археологически музей – Бургас

"Гласовете на Вавилон: Клинописни плочки от изгубената цивилизация“ е изложба , която може да бъде видяна до края на януари 2025 година в   Археологическия музей в Бургас . За забележителната съдба на Петър Матеев , който донася артефактите след участието си през 1876 г. в първата международна археологическа експедиция до Близкия Изток..

публикувано на 18.10.24 в 14:46