Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седмица, посветена на френския писател и дипломат в София и Пловдив

Спомняме си за Ромен Гари

4
Снимка: en.namu.wiki

Френският институт организира Седмица, посветена на френския писател и дипломат Ромен Гари от 21 до 25 октомври в София и Пловдив. Поредицата от дискусии и филми е част от честванията на 145-годишнината от установяването на дипломатически отношения между Франция и България и 110-годишнината от рождението на Ромен Гари.

Един от акцентите в специалната програма е българо-френският документален филм "Книжарят" на Катрин Бернщайн и Асен Владимиров, който ще бъде представен на 24 октомври в Френския институт. Филмовата творба е част от 10-ия Международен кино-литературен фестивал "Синелибри".

"Книжарят" е документален разказ за българския период на Ромен Гари. Писателят прекарва две години от живота си в София от 1946 до 1948 година, в ключов момент, когато България започва да се трансформира от монархия в социалистическа република. Гари пристига през февруари 1946 година у нас и веднага започва да бъде следен от Държавна сигурност, която в рапортите си за него, използват псевдонима "Книжарят".

България се намира в преломен момент от своята история, в началото на Студената война, когато се установява комунистическа диктатура, под маската на "народна демокрация".

Участници в документалния разказ са първата жена на писателя, неговата българска любовница, френският пълномощен министър в София, сътрудниците на българските тайни служби. И разбира се, лидерът на антикомунистическата опозиция в България – Никола Петков. Показният процес срещу него и обесването му, разтърсват дълбоко френският писател и дипломат.


Авторите на филма се опитват да възстановят в чернобяло изображение, атмосферата на епохата, през погледа на Ромен Гари, дипломатическите доклади, игрални възстановки, архивна кинохроника и материали събрани в неговото досие от Държавна сигурност.

Режисьорът Асен Владимиров разказа в "Артефир" за създаването и разпространението на документалния филм "Книжарят" във Франция и България, както и за престоят на писателя в нашата страна.

Прожекцията е с вход свободен.

Програмата на Седмицата, посветена на Ромен Гари може да разгледате тук.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07