Първия път, когато влязох в Столична библиотека, в нея нямаше нито една книга. По пода се търкаляха отломки, счупени стъкла и люспи мазилка. По стълбищата не слизаха и не се качваха читатели, нямаше го типичния библиотечен шепот, залите ехтяха празни. Дори и в този момент, обаче, подготвената за взривяване стара сграда на библиотеката беше отворила врати за култура – в една от читалните се играеше съвременна пиеса. Годината беше 93, а софиянци преживяваха тежко поредното „прераждане“ на библиотеката.
Откакто преди 90 години тогавашният кмет ген. Владимир Вазов поставя началото на Столична библиотека, постоянно растящият книжен фонд се мести няколко пъти. По време на бомбардировките през Втората световна война книгите са евакуирани, а сградата на площад „Бански“ изгаря напълно. Днес Столична библиотека има няколко филиала, фонд от над 1 млн. книги, предлага мултимедийни услуги и обучения, организира театрални, музикални и разбира се литературни събития. Този вторник деветдесетгодишнината ѝ беше отбелязана в присъствието на представители на всички големи културни институции в страната с честване, концерт, изложби и юбилейна научна конференция „Библиотеката в / и града“.
В репортажа от честването ще чуете заместник кмета по културата доц. Тодор Чобанов, Емилия Милкова, директор на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна, началника на столичния инспекторат по образованието Ваня Кастрева и председателя на Държавната агенция „Архиви“ Михаил Груев с лични думи извън официалните адреси. Ще чуете и директора на Столична библиотека Юлия Цинзова с очакванията ѝ за бъдещето на най-голямата регионална библиотека в страната.
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..
Посрещането на Бъдни вечер и Рождество по света крие голямо разнообразие от традиции и странности, които отразяват културата и наследството на всяка страна. В предаването "Нашият ден" обикаляме земното кълбо с някои любопитни и малко познати обичаи от различни краища на света: Латинска Америка Венецуела: Пътуване до църквата с..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Имаше време, когато – за да бъде представен – се даваше пример, че именно той е общото между римейка на "Бен Хур", популярния американски сериал "24" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg