Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Дебелянов и ангелите“ на Пловдивския театър гостува в София

БНР Новини
Сцена от спектакъла
Снимка: nationaltheatre.bg

Пловдивският драматичен театър „Николай Масалитинов“ тръгна на турне в края на октомври с един от най-силните си спектакли - „Дебелянов и ангелите“. След гостуването си в Стара Загора и Бургас, тази вечер актьорите ще представят спектакъла в Народния театър „Иван Вазов“.
„Дебелянов и ангелите” проследява последните дни от живота на поета, загинал на 29-годишна възраст на фронта, по време на Първата световна война. Постановката е на Диана Добрева, а автор на драматургичния текст е Александър Секулов, за когото идеята тръгва от книгата „Слепият градинар“ на проф. Валери Стефанов.
„Избрах Дебелянов, защото той е знак за българския народ за чист лирик. Ако Яворов е образът на трагичния поет, Ботев е образът на революционера поет, то Дебелянов е синоним на чистата лирика, на трепета на сърцето, на това, което означава поезията в нейната изключително чиста и интимна същност. Как така едно момче на 29 години, което загива и няма собствена книга, се превръща в еталон за български поет?! Това е изумителна работа на националното съзнание, изумителна работа на духа на един народ, който припознава този, който го изразява. В този смисъл превръщането му от един „тих“ поет в национален знак за поезия, е нещо изумително и Дебелянов е изключителен пример, изключителен случай в българската литература. Исках в спектакъла Дебелянов да бъде млад, да бъде жив и да бъде достоверен. Спазили сме много от историческата истина в репликите на Дебелянов, има много скрити цитати от негови писма, диалози, които той е водил и по-късно са били записвани. Но в края на краищата това е една лична, моя представа за Дебелянов, а не документално представление“, разказа в „Артефир“ драматургът Александър Секулов.
В образа на Димчо Дебелянов се превъплъщава актьорът Ненчо Костов, избран за ролята след кастинг. На сцената му партнират Добрин Досев, Симеон Алексиев, Алексей Кожухаров, Ивайло Христов, Красимир Василев, Димитър Банчев, Венелин Методиев, Никола Орешков, Тодор Дърлянов, Троян Гогов, Стилиян Стоянов, Петър Тосков, Мария Генчева, Мария Сотирова, Радина Думанян и Патриция Пъндева. Сценографията и костюмите са на Мира Каланова, а музиката - на Петя Диманова.

Спектакълът ще гостува на сцената на Народния театър „Иван Вазов“ още пет пъти до края на този театрален сезон. Следващото представление е на 28 януари.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Столарова - автопротрет

"Отстоявана естетика" за 100-годишнината на художничката Мария Столарова

През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..

публикувано на 03.12.24 в 17:40
проф. Любомир Стойков

"Tрансформации на красотата" в изложбата на Юрий Ковачев

Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..

публикувано на 03.12.24 в 16:35

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38
Петър Петров - Перо

"Слънчева линия" от Иван Вирипаев за първи път на българска сцена

Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..

публикувано на 03.12.24 в 08:50