Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Емигрантски рай“ в София… в театър „София“

Снимка: sofiatheatre.eu / Guergana Damianova
„Емигрантски рай“ е най-новото заглавие в афиша на театър „София“. Режисьор на спектакъла е Катя Петрова. Професор Катя Петрова е носител на награда „Икар“ за постановката й в Столичния куклен театър на пиесата "Бурята" от Уилям Шекспир. Тя обаче е режисьор, който никога не остава само в рамките на текста. И този път сме любопитни какво ще се случва на сцената на театър „София“. Сигурно е, че ще има музика, изпълнена наживо от Мариан Минчев (акордеон), Преслав Банков/ Станислав Мойнов (тромпет) и Николай Димитров (тъпан). В афиша четем също името на Христо Йоцов в ролята на композитора на спектакъла. Автор на хореографията е Анна Пампулова.

Предстои да видим какви са предизвикателствата пред актьорския състав, поканен в „Емигрантски-я рай“: Ирина Митева, Мила Банчева, Невена Калудова, Николай Димитров, Пламен Манасиев, Росен Белов, Юли Малинов, Юлиян Рачков.
Сценографията и костюмите са дело на Петя Караджова и Борис Далчев – авторски дует, с който режисьорката постави преди време „Роня, дъщерята на разбойника“.
Режисьорката проф. Катя Петрова е избрала пиеса на Димитър Динев, познат ни и като автор на романа „Ангелски езици“. Животът на гастърбайтерите е в основата на драматургичната творба „Емигрантски рай“, но авторът – българин, който живее в Австрия и пише произведенията си на немски език – не за първи път интерпретира тази тема. Помним сборника му с разкази „Светлина над главата“. А през 2007 с награда "Аскеер" за българска драматургия журито награди друга негова пиеса - „Кожа и небе“. Преводач на „Емигрантски рай“ от Димитър Динев с премира в Театър „София“ е Гергана Фъркова. Драматургичният текст е поставян както в самата Австрия, така и в други европейски страни – каза в предаването „Артефир“ режисьорката Катя Петрова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Четенето като изобилие от животи, събития и чудеса

В Световния ден на книгата думата получават читателите. В "Нашият ден" за книгите, четенето и своя литературен светоглед говорят Мирена Динева , ученичка в 12 клас в ГПЧЕ "Ромен Ролан", град Стара Загора, и Сотир Узунов от град Царево. Динева разказва: "От малка съм запалена по литературата, тъй като моята майка е учителка. Още когато не..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Галин Никифоров

Галин Никифоров: Книгите са нещо, което осветява живота ни по един вълшебен начин

В Световния ден на книгата и авторското право в "Нашият ден" гостува писателят Галин Никифоров – един от най-ценените съвременни български автори и носител на всички големи национални литературни награди. Никифоров е познат на българските читатели с романите "Фотографът”, "Лисицата", "Лятото на неудачниците", "Къщата на клоуните", "Тяло под..

публикувано на 23.04.24 в 09:59

Неда Спасова: Не съм "скрита лимонка"

Спектакълът "Скрити лимонки" на австралийската Джоана Мъри-Смит е най-новото заглавие в репертоара на Театър " София ". Представлението се играе на открита сцена Театър "Сълза и смях" . Режисьор е Николай Поляков, който поставя текста за първи път на българска сцена. "Скрити лимонки" са шест истории. Обединява ги формално, видимо и..

публикувано на 22.04.24 в 16:35

"Граф Монте Кристо" на театрална сцена

Любимият ни роман "Граф Монте Кристо" от Александър Дюма оживява на сцената на Младежкия театър "Николай Бинев". През 1846 г. светът за първи път има възможност да прочете в цялост един от най-великите романи в историята на литературата. Класиката се поставя за първи път на българската театрална сцена под драматургията на Юрий Дачев и под режисурата..

публикувано на 22.04.24 в 16:17
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за геометричната прогресия любов

Една ефирна приказка създава за слушателите Terra Култура в  разговора с участието на актьора и режисьор Момчил Карамитев и младата композиторка Михаела /Мишел/ Колева. Денят за Момчил започва с един забравен телефон, след което преминава през проблем с автомобила и… Синът на Апостол Карамитев не успява да стигне до студиото. Включва се в ефир..

обновено на 22.04.24 в 14:28