Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дьорд Игриц: Горди сме, че успяхме да поканим Детския хор на БНР в Будапеща

Цялостна звукова картина от турнето на Детския радиохор в Унгария ще излъчим в предаването Cantate Jubilate – сряда, 28 ноември, от 23.00 часа

БНР Новини
12
Дeтският хор на БНР по време на концерта на 8 ноември в зала „Бела Барток“ в Будапеща
Снимка: Мануела Манчева

В края на 2018-а, наред с всички прекрасни концертни изяви през годината, Детският радиохор вписа в биографията си кратко, но изпълнено с емоции турне в Будапеща. На 8 ноември, по специална покана на Унгарското национално радио във връзка с честванията на 75-ата годишнина от създаването на симфоничния оркестър на медията, децата участваха в тържествения концерт в зала „Бела Барток“ на Двореца на изкуствата, заедно с над 400 изпълнители. Под диригентството на Янош Ковач музикантите от оркестъра и седем хора (два смесени, един мъжки и четири детски), разположени много красиво на сцената и балконите в модерната зала, изпълниха грандиозния Te Deum, опус 22 на Ектор Берлиоз. В първата част на програмата прозвуча и Te Deum на Жан-Батист Люли. Всички изпълнители – солисти, хористи и инструменталисти бяха унгарци, с изключение на българските радиопевци, подготвени за този концерт от диригента Теодора Димитрова.
Интересна подробност за зала „Бела Барток“ е, че освен красивия дизайн и капацитета ѝ да събере над 1600 души, тя има четири акустични панела, които се управляват електронно и дават възможност при различен по жанр концерт да има различно звучене и ехо в нея.

Концертът на 8 ноември в зала „Бела Барток“ в Будапеща. Снимка: Hungarian Radio Art Groups„На живо беше уникално усещане“ – каза след концерта Теодора Димитрова, а преди да излезе на сцената, диригентът на Симфоничния оркестър на Унгарското радио и голям любимец на публиката – Янош Ковач сподели: „За мен е специално преживяване, че можем да изпълним тази превъзходна, фантастична творба с един толкова мащабен международен състав. Много сърдечно поздравявам Детския радиохор на България, цялата институция, всъщност ние, Българското и Унгарското радио, сме сродни институции, поздравявам и всички, които ще ни слушат, както и българската публика!“

Te Deum, опус 22 на Ектор Берлиоз е композиран за голям симфоничен оркестър, два смесени хора и един детски, солист и орган, но в концерта на 8 ноември бяха включени седем певчески състава. Сред тях бяха Смесеният и Детският хор на Унгарското радио, ръководени от Золтан Под и Юдит Волтер; хор „Золтан Кодай“ от Дебрецен, мъжки хор и училищни състави от Будапеща и Детският радиохор от България с главен диригент Венеция Караманова.
Дьорд Игриц, артистичен мениджър на съставите на Унгарското национално радио: „Бих искал да кажа колко сме горди, че успяхме да поканим този прекрасен състав на Българското национално радио, като за нас беше голямо удоволствие да пеем заедно с българските деца. Считам, че се получи много хубав концерт – и атмосферата, и звученето. Мисля, че беше много хубаво събитие и бих могъл само да ви предложа да го организирате и в България със също толкова великолепен състав, защото това се превръща в празник както за публиката, така и за самите изпълнители.“

Детският хор на БНР с диригент Венеция Караманова по време на концерта на 9 ноември в Пиаристката църква. Снимка: Мануела МанчеваНа 9 ноември Детският хор на БНР под диригентството на Венеция Караманова изнесе самостоятелна концертна програма в най-стария католически храм на Будапеща от XII в., заедно с Детския хор на Унгарското радио. Концертът бе под патронажа на Българския културен институт в Унгария и в него нашите певци показаха част от богатия си репертоар със сакрални произведения от български, руски и западноевропейски композитори.
Юдит Волтер – диригент на Детския хор на Унгарското национално радио: „Изключително сме щастливи, че вие сте тук. Трябва да кажа, че това е дар за нас. Сърцата ни са изпълнени с любов към вас и сме много развълнувани, тъй като звученето на вашия състав е напълно различно от нашето. Ние сме деца, наистина малки деца, и хорът е напълно различен".
Изключително вълнуващо завърши съвместната изява на Детските радиохорове от България и Унгария – с общи изпълнения на песни от Золтан Кодай и Парашкев Хаджиев, размяна на подаръци и желание за нови срещи.
Венеция Караманова – главен диригент на Детския хор на БНР:
„Песента е невероятен мост, невероятно приятелство. Затова се радвам, че добре стана този общ концерт, който поражда връзки и ще бъде причина за развитие за следващите посещения и контакти.“

Концертното турне на Детския радиохор в Унгария от 6 до 10 ноември 2018 г. бе осъществено с подкрепата на Национален фонд „Култура“.

Снимките във фотогалерията от турнето на Детския радиохор в Унгария, с изключение на специално посочените, са на Мануела Манчева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Медея" от Марк Антоан Шарпантие, трагедия в пет действия и пролог

"Медея" е единствената опера, написана от Шарпантие за Кралската музикална академия. Либрето: Тома Корней. Премиера: Кралския театър в Париж на 4 декември 1693 г. Действащи лица и изпълнители: • Медея, магьосница – мецосопран • Язон, принц на Тесалия – тенор • Аркас, довереник на Язон – тенор • Креон, цар на Коринт – бас • Крьоз, дъщеря на Креон –..

публикувано на 04.10.24 в 09:40
Проф. Боян Лечев

Миговете вдъхновение на Боян Лечев

В петъчната вечер ще възкресим спомена за проф. Боян Лечев – изумителен цигулар, потомствен музикант и любим педагог за десетки свои ученици, които не могат да го забравят. Боян Лечев бе орисан да прокарва пътеки. Неистово го мамеше непознатото, като сонатата за соло цигулка на Прокофиев. Изпълни я за пръв път у нас преди 50 години. Големият..

публикувано на 04.10.24 в 08:25

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00