Всеки десети учител в община Хасково е на срочен трудов договор. Според справката от Регионалното управление на образованието в учебните заведения в общината (без детските градини) работят 1002-ма педагози, от които 114 са на срочни договори. От тях пък 25 са назначени за срок, по-малък от една година, което е нарушение на трудовото законодателство.
Една от причините за срочните договори е, че директорите пестят от бюджета си. Педагози обаче смятат, че така ги държат в послушание до следващото преназначение. Учителката по биология от село Конуш Байсие Мустафа обяснява:
"Втората година съм назначена пак за една година, пак с временен трудов договор. Това ми подсказа един вид, че краят ми се вижда, защото за втора година те назначават с временен трудов договор".
Омбудсманът Мая Манолова коментира казуса със срочните договори:
"Много ясно е казано в кои случаи може да се сключи временен трудов договор. Така че аз ще поискам своевременно среща с министъра на образованието, за да поставя този проблем, който засега е установен в община Хасково, който може би съществува и на други места и който се изразява в нарушение от страна на директорите на училища на трудовото законодателство".
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg