Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историческа разходка из улица „Хан Крум“ в София

БНР Новини
Галерия "Ракурси" на столичната улица "Хан Крум"

В рамките на това издание на рубриката „Моята история“ на „Семейно радио“ ви предлагаме да се разходите с нас из една от най-емблематичните улици на София. Наш водач ще бъде Валя Попова. Тя е човек, влюбен в столицата, но е и своеобразен фланьор, който обикаля централните улици на града и се опитва през обектива на своя фотоапарат да запечата духа на града. Снима улици, сгради, градски детайли и изобщо всичко, което привлече вниманието ѝ. Този неин разказ е свързан с едно конкретно място в столицата и неговата история – улица „Хан Крум“.
Тя ни повежда към две художествени галерии и шест паметника на културата. След личностите, живели на ул. „Хан Крум“, са Борис Вазов – най-малкият брат на Иван Вазов, и съпругата му – художничката Елисавета Консулова-Вазова. Ще научите и интересната история на първия собственик на къщата, която се намира на номер 31 и която сме свикнали да свързваме с Антон Югов. Оказва се обаче, че къщата преди това е била собственост на финансиста, филантроп и банкер – Марко Рясков. На улица „Хан Крум“ са живели още и българският офицер Алекси Стоянов, Мара Белчева, инж. Петър Сарафов и ген. Рачо Петров, който два пъти е бил министър-председател на България. Повече за тяхната история, както и за архитектурата на известната софийска улица ще научете от разказа на Валя Попова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да избираме безопасни козметични продукти?

На годишна база кожата ни поема между 2 и 4 килограма козметика. Това показва колко важен е изборът на безопасни козметични продукти. В рубриката "Време за наука" на предаването "Нашият ден" темата е "Науката във всекидневието". Гост в ефира е Нели Понева от Лаборатория за охарактеризиране на фармацевтични форми, която разказва как козметиката..

обновено на 21.05.24 в 13:01

Колко и какво четат децата в град Елена?

Градската библиотека в Елена играе важна роля в живота на децата, предоставяйки им достъп до разнообразна литература и организирайки различни дейности и конкурси. За дейностите и предпочитанията на младите читатели разговаряхме с Мария Минчева , библиотекар в Детския отдел на библиотеката. Ето какво тя сподели в ефира на "Нашият ден": "Да,..

обновено на 21.05.24 в 12:01

Читалище "Напредък - Елена – 1863": 160 години културна и просветна дейност

Едно от най-старите читалища в България, НЧ "Напредък - Елена – 1863" отбелязва своята 160-годишнина през тази година. В интервю за изнесеното студио от град Елена на предаването “Нашият ден“ инж. Димитринка Иванова, председател на читалището, разказва за богатата история и разнообразната дейност на тази културна институция. Днес почитаме..

обновено на 21.05.24 в 11:28

Как се е променяла във времето Еленската "Даскалоливница"?

Изнесеното студио на предаването "Нашият ден" от град Елена продължава с интересен разговор за първото класно училище "Даскалоливница", основано от Иван Момчилов. В предаването участва д-р Йордан Минчев, директор на СУ "Иван Момчилов" и председател на комисията "Хуманитарни дейности" в Общинския съвет на Елена. Комплексът, включващ училището, е..

публикувано на 21.05.24 в 10:44
Елена -Часовниковата кула

Град Елена празнува в Деня на светите Константин и Елена

Днес Православната църква почита паметта на светите Константин и Елена, които са свързани с началото на възхода на християнството в Римската империя и намирането на Кръста, на който е бил разпнат Христос. По този повод предаването "Нашият ден" има изнесено предаване от град Елена, където се чества празникът на града. Днес почитаме Светите..

обновено на 21.05.24 в 09:44