В рамките на това издание на рубриката „Моята история“ на „Семейно радио“ ви предлагаме да се разходите с нас из една от най-емблематичните улици на София. Наш водач ще бъде Валя Попова. Тя е човек, влюбен в столицата, но е и своеобразен фланьор, който обикаля централните улици на града и се опитва през обектива на своя фотоапарат да запечата духа на града. Снима улици, сгради, градски детайли и изобщо всичко, което привлече вниманието ѝ. Този неин разказ е свързан с едно конкретно място в столицата и неговата история – улица „Хан Крум“.
Тя ни повежда към две художествени галерии и шест паметника на културата. След личностите, живели на ул. „Хан Крум“, са Борис Вазов – най-малкият брат на Иван Вазов, и съпругата му – художничката Елисавета Консулова-Вазова. Ще научите и интересната история на първия собственик на къщата, която се намира на номер 31 и която сме свикнали да свързваме с Антон Югов. Оказва се обаче, че къщата преди това е била собственост на финансиста, филантроп и банкер – Марко Рясков. На улица „Хан Крум“ са живели още и българският офицер Алекси Стоянов, Мара Белчева, инж. Петър Сарафов и ген. Рачо Петров, който два пъти е бил министър-председател на България. Повече за тяхната история, както и за архитектурата на известната софийска улица ще научете от разказа на Валя Попова.
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..
Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..
Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..
Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg