Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Слушайте „Студио „Червеното пони“ от Пловдив през 2019-а

БНР Новини
На 14 декември екип „Артефир“ постави началото на инициатива, която ще съпътства Пловдив като Европейска столица на културата през цялата следваща година. Идеята така да подкрепим първия български град, спечелил привилегията да бъде културна столица на Стария континент е на Георги Василски – дългогодишен радиожурналист, ръководител в пр. „Христо Ботев“ и главен редактор до деня, в който ни напусна преди три месеца след боледуване. Всъщност, „Студио „Червеното пони“ е неговият последен проект.
Водещи на „Артефир“ в това първо издание бяха Валентина Михайлова и Румен Леонидов, а на „Време и половина“ – Александър Михайлов. Предаването се излъчи от Къщата-музей „Атанас Кръстев / Начо Културата“ с галерия „Червеното пони“. Защо поредицата носи това странно за незапознатия име, какво ще бъде участието на местните културни общности и на гражданите, независимо от професията им, как младите пловдивчани гледат на шанса градът им да е културна столица на Европа, готови ли са всички да осъществят девиза „Заедно“ на практика четири години след обявяването на избора – отговорите ще търсим не само в това предаване, но и в следващите – по едно всеки месец от 2019 година. В първия звуковия файл ще чуете галеристката Рени Николова, писателя Недялко Славов, драматурга на пловдивския театър Александър Секулов, Пенка Калинкова – автор на книгата „Познатият/непознат Пловдив“, Павлина Маринова от галерия L’Union de Paris, представяща изложба на Кольо Карамфилов, Теодор Караколев с коментар за осъществените и неосъществени инфраструктурни проекти в навечерието на 2019-а, артистичния директор на ОФ „Пловдив 2019“ Светлана Куюмджиева за първите прояви от програмата.
Във втория звуков файл в „Студио „Червеното пони“ гостуват Стефан Стоянов – зам. кмет на Пловдив, и Тони Симидчиева, председател на регионалната занаятчийска камара.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05

В сърцето на авторския театър

Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..

публикувано на 20.11.24 в 17:50