„Спомням си че бях четири, пет годишна и ходех на френска детска забавачница. Учителката извика специално родителите ми, за да им каже, че детето има звънче в гърлото си, но е много свито и че когато пеем всички заедно, това се чува, но когато трябва да изпея нещо отделно, се притеснявам. След това в детския хор отново чуха това звънче в гърлото ми и ми дадоха да пея едно соло в песничката на Моцарт „Мой малък принце заспи“. Това е началото на моята кариера, защото тогава другарката Кисимова извика родителите ми и им каза „Трябва да направите всичко възможно това дете да пее, защото в гърлото й има не злато, а долари“. (смее се) Защото тогава доларите бяха на мода и който ги имаше можеше да пазарува в Кореком. И когато гласът мутира, и стана време да започна своето обучение, и пак по щастливо стечение на обстоятелствата наша съседка беше близка с Льоли Даскалова – моята първа учителка. Тя ме подготви, влязох в музикалното училище, после в Консерваторията и така се започна. Един живот посветен на музиката, защото аз не само пеех, но свирих и на пиано, учех солфеж, и това не беше задължение, а беше страст за мен. Така от малкото дете, през тийнейджъра, който се молеше да умре тогава, когато трябваше да излезе на продукция, за да не пее, през момичето, което се спъваше и падаше на път към сцената се превърнах в един от най-хладнокръвните оперни артисти“.
Вече съвсем спокойно коментира и внезапния край на успешната си кариера.
„Всичко е било един интересен филм, защото аз живеех моята кариера, гребейки с пълни шепи, забавлявайки се много. Аз не познавам, оглеждайки се, други хора, които толкова жизнерадостно да са изминали този път. Има хора със супер успешни кариери, които са свързани със страдания, с алкохол, с дрога, с антидепресанти. Слагайки нещата на везната напрежението е много по-голямо. При мен беше само купон. Голям купон, голямо щастие, с много преживявания, с много празници, с много приятелства, които продължават и до днес. Една щастлива кариера. Затова съм благодарна на съдбата, че ме спря в пика на кариерата ми, това ,което малко певци могат да направят – да кажеш „Аз съм изживял всичко в този свят, сега ще намеря сили да спра, за да остане само хубавото“. Ако бях останала до този момент вече щях да съм в дълбока депресия. Може би нямаше да преживея да нямам същите ангажименти, да не съм предпочитана пред по-млади и чаровни актриси или да съм принудена хонорарът ми от една цифра да падне драстично и аз да нямам право на избор, защото иначе ще бъда принудена да остана вкъщи, както се случи с много, много стойностни, истински колеги, които тази машина на този пазар остави вкъщи. Така аз се оказах богоизбрана, защото сложих и последната перла от големите театри в короната си – Метрополитън и седмица след това отидох в Антверпен, където претърпях тази операция“.
В кои театри и кои роли е изпълнявала Дарина Такова ще научите в събота, между 20.00 и полунощ.
Но освен това ще чуете знакови арии от репертоара ѝ, както и оперни фрагменти с нейно участие от:
Джоакино Росини
• „Танкред“ – в ролята на Аменаиде
• „Семирамида“ – в заглавната роля
• „Жената от езерото“ – в ролята на Елена
• Джузепе Верди – „Луиза Милер“ –в ролята на Луиза
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..
Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..
16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg