Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ансамбълът за съвременна музика ARS NOVA LUX гостува в Стара Загора

Ансамбъл ARS NOVA LUX
Снимка: arsnovalux.lu / Steve Geisel
И тази година фестивалът на оперното и балетно изкуство в Стара Загора продължи да разширява програмния си профил. Освен задължителните опера и балет на публиката се предлагат симфонични и камерни концерти. С огромно удоволствие публиката прие гостуването на Теодора Късметска-Сороков. Преди година тя отново беше в Стара Загора, но като част от квартет с Ружа Семова и братята Александър и Константин Владигерови. Тази година на 29 ноември тя представи цигулковия концерт на Бетовен, съпровождана от оркестъра на операта под диригентството на Дмитрий Василиев. След това проведе майсторски клас в рамките на фестивала. „Познаваме се от студентските си години във Виена. Свързва ни близко приятелство“ – казва Теодора.
Съставът е създаден преди пет години от Мария Митева и Албена Врачанска. Идеята е да открият ниша в музиката, която да запълнят. Откриват я в нестандартния състав и майсторските аранжименти, които правят. Откриват подкрепа и по различни програми и проекти в Люксембург.
„Люксембург е малка държава и много почита културата си“ – казва Мария. Затова изпълняват много произведения на люксембургски композитори. Освен това основната идея е всеки един от участниците в състава да се изявява като солист. Музикантите са с различни националности. Мария и Теодора са българи. Перкусионистът Виктор Краус е роден в Люксембург, но майка му е българка. Пианистката Кае Широки е от Япония. „Тя толкова често идва в България, че сме я побългарили“ – смее се Мария, когато разказва за колегите си. Китаристът Йосип Драгнич е от Хърватско.
„Искам всеки да покаже своя темперамент, да донесе най-доброто от културата си и да го съчетаем в люксембургската музика“.
В много от концертите включват и български творби. В Стара Загора те изпълниха пиеса от Марин Вълчанов, както и творба на Албена Врачанска посветена на основателката на Люксембург. За нея те специално бяха поканили солистката на старозагорската опера Петя Петрова.
Събират се за специални програми, тъй като всеки един има своите ангажименти. На 25 януари ансамбълът ще се събере отново, за да свири на традиционните „Малки обедни концерти“ в протестантската църква в Люксембург. Имат покани за гостувания в Америка и в Англия.
Клод Ленарс, Иван Боуманс, Пиер Вебер, австралиецът Дейвид Пайк, австриецът Йован Пешец са част от композиторите, които създават произведения за този ансамбъл. Кандидатствали са за проект съчетаващ Люксембургска и австрийска музика, както и за проект представящ българската музика.

Повече ще научите в разговорите с Теодора Сороков и Мария Митева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва Музикалният фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща"

XV Международен фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща" е част от Културния календар на Община Пловдив. Пролетното издание тази година започва на 12 май и ще продължи до края на месец юни. Артистичният директор Мила Павлова и нейният екип, подкрепени от Министерството на културата, Община Пловдив и фондация "Музикартисимо", за пореден път..

публикувано на 08.05.24 в 12:45
Orchestre tout puissant Marcel Duchamp

Всемогъщият оркестър "Марсел Дюшан" в София

Афробийт , (пост)пънк , авангарден поп , инди-джаз … каквото и да кажем за музиката на Orchestre tout puissant Marcel Duchamp (или Всемогъщия оркестър "Марсел Дюшан"), ще е хем точно в целта, хем крайно недостатъчно. Възникнал преди 18 години в независим скуот (завзето градско пространство) в Женева, днес Оркестърът наброява 12 души с две..

публикувано на 07.05.24 в 19:52
Проф. Пламен Джуров

Проф. Пламен Джуров – един диригент, една епоха

През последните близо 50 години името на проф. Пламен Джуров се утвърждава като емблема и запазена марка за висше художествено майсторство в извайването на музикалната тъкан чрез висока ерудиция, богата душевност, себеотдаденост на любимото изкуство – музиката, винаги търсещ нови пътища и неизследвани хоризонти, вдъхновен експериментатор и не на..

публикувано на 07.05.24 в 08:33
Чик Кърия и Пако де Лусия - двама приятели и двама от

Приказни сюжети в развитие

От 7 май (02:00-03:00), в три последователни нощи по същото време започва "Музиката, която обичам" с нов (стар иначе) водещ - може и да го разпознаете на една от снимките. В мини-поредици за поне по месец и нещо ви очаква за начало следното: 7.5 - Вторник е времето, посветено на артистите, първи повярвали в новото (април 1993) предаване на Програма..

публикувано на 06.05.24 в 23:08
Концертгебау оркестър

Кантатно-ораториална вечер с духовна музика

В навечерието на Възкресение Христово ви предлагаме вечер с кантатно-ораториална музика от Специалния ден на Еврорадио, посветен на Страстната седмица и Възкресение Христово: Концерт от Амстердам с участието на солисти, Смесения хор на Нидерландското радио и Кралския Концертгебау оркестър с диригент Тревър Пинък. В програмата звучи "Йоханес..

публикувано на 04.05.24 в 07:05