Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбите през изминалата 2018 година

БНР Новини
Мария Василева
Снимка: БГНЕС

2018-а несъмнено беше година, богата на културни събития и провокиращи, запомнящи се изложби. Пред радио „Христо Ботев“ изкуствоведът и куратор Мария Василева направи обзор на изминалата 2018 и коментира най-важните събития през годината. Темите, върху които тя разсъждава, бяха свързани с Бронзовата къща на Пламен Деянофф, предстоящото участие на България във Венецианското биенале и изложбата на Ода Жон в Националната галерия. Като някои от най-важните арт пространства в столицата, организиращи интересни събития, Василева спомена галерия „+359“ (или Водната кула в Лозенец), галериите Swimming pool, „Кредо бонум“ и One Monev, както и Института за съвременно изкуство. Като собственик на галерия „Структура“, която наскоро навърши 1 година, тя коментира и едни от най-успешните и посещавани изложби там – „Животът е песен“ на Алла Георгиева и общата изложба „Структури на мисълта“ с куратор Валтер Зайдл. През месец декември се откри и последната изложба за 2018 в „Структура“, озаглавена „Natura naturans/Природата на изкуството“, която продължава до 2 февруари. В нея участват известни и утвърдени немски художници като Норберт Биски, Михаел Зайлщорфер, Алисия Кваде, Анете Келм, Флориан Майзенберг, Олаф Николай, Йоринде Фойгт. Както подсказва заглавието, основната тема на изложбата е за природата, която има важна роля, освен в изобразителното изкуство, и в литературата, философията, науката. Партньор на проекта е Гьоте-институт.
Освен, че направи оценка на изминалите през 2018 изложби, Мария Василева разкри някои от бъдещите проекти на галерия „Структура“, което безспорно би провокирало интереса на всеки зрител, интересуващ се от съвременно изкуство и такъв тип събития. На галерията само можем да пожелаем още много успехи и силни изложби – сигурни сме, че и през новата година те ще бъдат такива.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10