Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Небесна космогония”

Когато небето беше близо

БНР Новини
Много преди небето да бъде изобразено върху карта и хората да имат ясна представа за него, то е било важно за тях, за стопанския  живот, за земеделския и традиционен фолклорен календар. Как човекът от далечното минало си представял устройството на Вселената и нейните периодични промени: ден/нощ, слънчеви изгреви и залези, фазите на Луната, редуващите се сезони? В митологията на повечето народи съществува преданието, че още когато човечеството е било в Началото на историята си, небето е било много близо до хората. Защо се е отдръпнало високо? Колко пласта, според фолклора, са небесата над нас? Кой ги обитава? Защо и до днес казваме, когато сме щастливи, че сме „на 7-то небе”? Какви неочаквани истини намират съвременните астрономи и астрофизици в древната космогония?

С участието на доц. д-р Веселка Тончева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН, проф. Николай Ненов, директор на Регионалния Исторически музей - Русе, историкът и етнолог доц. д-р Ангел Янков, директор на Регионалния Етнографски музей - Пловдив, гл. ас. д-р Владимир Божилов, астроном и астрофизик от СУ „Св. Климент Охридски”.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Берлин празнува науката с две мащабни събития

От 2016 г. от 1 до 10 ноември международният фестивал Берлинска седмица на науката Berlin Science Week събира най-значимите световни учени и иновативни научни организации в столицата на Германия, за да празнува науката с около 30 000 участници. Фестивалът е сред най-големите научни събития в света и за всички, които искат да участват в дискусии..

публикувано на 07.11.24 в 17:05

Философия, театър и нишката на дълга и вдъхновението

Срещата между двете далечни наглед полета на изява се случва на територията на софийското 32 средно училище с изучаване на чужди езици "Св. Климент Охридски" в училищния клуб за философия и театър "Персефона". Актьорите са ученици от 10 и 11 клас. Създателка и ръководителка на клуба е учителката по философия Диляна Филипова, която подбира и адаптира..

публикувано на 07.11.24 в 12:05
Парк в Мадейра

Да опиташ пайнепълбанана на Мадейра с Мерлин Арнаудова

Всички казваме остров Мадейра, но на място разбрах, че това е само най-големият от архипелага в Атлантическия океан със същото име. Разположен е на почти еднакво разстояние от Мароко и от Канарските острови, но всъщност е португалска територия. Поводът да летя до този вулканичен къс земя е поканата от моята приятелка Мерлин Арнаудова да й гостувам...

публикувано на 07.11.24 в 09:05
доц. Елисавета Пенева (вляво) и Ани Костова

Доц. Елисавета Пенева: Черно море е една мистерия

"Черно море е едно интересно море, ние дори не знаем колко интересна океанолигия има толкова близо до нас в Черно море. Това е място, където са се случвали много интересни климатични събития и в далечното минало и днес. Във Физическия факултет е единствено място в България, където се изучава физическа океанография и групата ни тук е една от..

публикувано на 06.11.24 в 17:15

Философска приказка за близкото бъдеще

Юлия Петкова представя във "Време за наука" книгата "Ана. Приказка за климата и околната среда" от Юстайн Гордер. Норвежкият писател, по думите на Петкова, е един от пионерите в популяризирането на сложни и абстрактни идеи и поднасянето им по разбираем и ангажиращ за млада аудитория начин. Първата художествена творба на Гордер, получила..

публикувано на 06.11.24 в 09:35