Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Институционална криза: идва ли краят на АПИ?

Защо и как е-винетките и ТОЛ-системата са на път да променят начина на управление на пътищата у нас

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Фалстартът с е-винетките и очевидното закъснение при въвеждането на ключови елементи от ТОЛ-системата доведоха до поредица от оставки в АПИ от началото на 2019 г., а с днешна дата и на самия й директор – Светослав Глосов. Обезглавената структура е критикувана за действията си значително преди предприетите кадрови промени лично от премиера Бойко Борисов, като първите девет дни на новата година по своеобразен начин очертаха символичния край на досегашния начин на управление на пътищата у нас.
Има ли сериозна институционална криза и идва ли краят на АПИ? Какви са алтернативите за изпълнителната власт и нейните структури, заети в областта на пътната безопасност и пътната инфраструктура? Кои са опасните пътища на България и защо е важно предприемането на незабавни мерки за обезопасяването им? Има ли шанс експертни съвети по пътна безопасност да започнат работа в сътрудничество с изпълнителната власт? – отговор на тези и други въпроси в звуковия файл от Богдан Милчев, експерт в Института по пътна безопасност.





Кой стои зад Българското обединение на шофьорите и за какво се бори неправителствената организация? Какви са реалните проблеми с е-винетки и защо вече сме закъснели с въвеждането на ключови елементи от ТОЛ-системата? Защо заданието за разработване на системата е изначално погрешно и как ще се осъществява контрол без директна връзка с полицията? – отговор на тези и други въпроси в звуковия файл от Христо Радков, председател на Българско обединение на шофьорите.





Защо дигиталните проявления на изпълнителната власт показват липса на компетентност и водят до щети, нарушавайки правата на българския гражданин и данъкоплатец? Как и защо талантливите български програмисти работят по проекти за чужди държави, а не намират работа в българските институции? Има ли порочна практика в обществените поръчки? Каква е ползата от е-винетките, ако ТОЛ-системата заработи? – отговор на тези и други въпроси в звуковия файл от Александър Ненов, интернет предприемач.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мальовица посреща първото издание на Националния туристически фестивал

От 19 до 21 юли ще се състои първото издание на Националния туристически фестивал в курортния комплекс "Мальовица", на Меча поляна. В трите фестивални дни в подножието на връх Мальовица ще се съберат туристически дружества от цялата страна, почитатели на активния начин на живот и носители на златни значки от националното движение "Опознай..

публикувано на 15.07.24 в 09:34

Как да се храним в жегите?

В първия ден от народните горещници в "Нашият ден" слушаме съветите на диетолога проф. Теодора Ханджиева-Дърленска за това как да се храним и какво да пием в жегите. Горещото време е голямо предизвикателство за човешкия организъм, а най-уязвими са възрастните хора и малките деца, пояснява проф. Ханджиева-Дърленска. Съветът на..

публикувано на 15.07.24 в 09:10

Велизар Шаламанов: Какво означава да зачеркнеш един народ

Какво се крие зад прецизното нападение на болницата "Охматдит" в Киев? Какво лежи под останките ѝ? Какво представлява пактът "Украински договор" в помощ на Киев, който бе обявен в рамките на срещата на върха на НАТО във Вашингтон. Как пакетът от инициативи, както и ангажиментът за помощ към Украйна, докато надделее срещу агресията на Русия , ще..

публикувано на 15.07.24 в 08:50
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35