Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Необозримо за Кольо К.

Една от залите на изложбата
Снимка: БГНЕС

Ретроспективна изложба „Необозримо за Кольо К.“  в Градската художествена галерия в Пловдив събра десетки колеги, приятели, почитатели на личността и изкуството на художника Кольо Карамфилов. И веднага потърсих думите, които написа Йово Панчев, при новината за кончината на артиста през 2014 година: „Мотивите на Кольо: спящите глави, които раждат светове, ангелите, озарените лица, страданието на света и крехкостта на човека, приказното в света и търсенето на следи за божествения ни произход.  Те се обединяват от междинността, където човек остава завинаги – между себе си и света, в тази междинност, където крилата на ангели се бори с тежестта да бъде човек… Кольо успяваше да подпалва хората, с които общуваше. Като в „Жертвоприношение“ на Тарковски, негов любим режисьор, този пожар беше силен и пречистващ и освобождаващ… В работите и в живота на Кольо всичко преминава през сърцето, през опорната точка на човека като носител на Бога.
"Планина от ориз в средата на железен креват. Планината остава“. Наистина в тези думи е изразено кратко и ярко същественото в работите и личността на Кольо Карамфилов. След всяка среща  и разговор с него, докосването до неговия слог и фантазия, те караха да ставаш друг, да бъдеш различен, да се извисяваш по някакъв начин. Кольо наистина винаги ще бъде бъдещето. И сега в тази разностранна и показваща жанровете и посоките, в които той създаваше преобразяваше кодовете и знаците и цивилизационната същност на човека, докосването до тази образност те кара да бъдеш жив и истински. Всичко при него е освободено, фантазно и реално, драматично и приказно, в същото време леко и тотално. В  произведенията му стои едно „дълго време“, като ключ от образите по стените на египетските храмове и пирамиди, през иконата и ренесансовата рисунка, до качествените смислови находки в съвременното изкуство.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Sofia Summer Fest Underground – от 19 август в "Чистилището"

След края на Sofia Summer Fest 2024 в Южен парк II на 18 август любимият фестивал за култура на открито продължава с Underground Edition в “Чистилището”. Втората част от фестивала ще покаже още много концерти, театрални постановки, стендъп комедии и прожекции под открито небе, а домакин е клуб “Чистилището” на ул. "Индустриална" 7, на минути от..

публикувано на 31.07.24 в 10:40

Световното шоу "Огънят на Анадола" на турне в България през август

От 2 до 9 август в летните театри на Шумен (2 август), Велико Търново (3 август), Варна (4 август) и Бургас (5 август), както и в Античния театър в Пловдив (6 август) и "Арена Спартак“ в Кърджали (8 и 9 август) публиката ще аплодира артистите от трупата на световноизвестния хореограф Мустафа Ердоган. България е включена в световното юбилейно турне..

публикувано на 31.07.24 в 08:25

Започва 33-ият международен Варна джаз фест

Тази вечер в Археологическия музей на Варна се открива 33-ият международен джаз фестивал "Варненско лято", който тази година е тридневен.  В програмата му са включени участия на Ари Ерев Трио от Израел и България, Джовани Томазо Квартет от Италия, звездната група Frantik Zen от Англия България, Ава трио от Нидерландия, The Story Tailors от..

публикувано на 30.07.24 в 16:44

"Слуховият рог", или как се превежда апокалиптичен роман за възрастни

Сюрреалистичен и възхитително чудноват "Слуховият рог" е апокалиптичен роман, който ни отвежда в мистериозен старчески дом. Главната героиня, енергичната 92-годишна Мариан, е отведена там от своето нетърпеливо семейство. В този странен свят тя се сблъсква с необичайни ритуали, палави монахини, левитиращи абатиси, звероподобни хора и човекоподобни..

обновено на 30.07.24 в 10:58
Теодора Милева и водещата на предаването - Мария Мира Христова.

Между Виена и София, или какво е да си режисьор на 18

В рубриката "Културен отпечатък" на предаването "Терра Култура" говорихме за живота между Виена и София и за срещата със създателката на българския подкаст за култура и изкуство извън България ArtPath - Теодора Милева. В разговора бе разгледана и работата на младата режисьорка на късометражни филми за Димитър Димов и Яна Язова. "Без минало няма..

обновено на 29.07.24 в 14:43