Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представяме диригента Стилиян Киров

БНР Новини
Снимка: Василка Балевска

Преди седмица (17.01) в юбилейния сезон на Софийската филхармония на пулта застана диригента Стилиян Киров – непознато име за музикантите и публика, въпреки че през 2016 г. дирижира концерт на Нов симфоничен оркестър. В програмата бяха включени увертюра „Леонора“ №3 от Лудвиг ван Бетовен, концерт за пиано и оркестър №2 от Ференц Лист със солистка Петра Погади от Словакия и Симфония №4 от Йоханес Брамс.
Връщаме се към младежките години на Стилиян, когато е изпълнил клавирен концерт на Бах с ансамбъл „Оркестрал“ под диригентството на Бедрос Папазян, както и към един концерт при завършването на музикалното училище, когато изпълнява своя композиция като пианист и диригент. Кога решава да изостави пианото и да застане на пулта? „Още като ученик в музикалното училище и моят първи учител Деян Павлов, който освен стабилна основа ми даде и възможност да дирижирам оркестъра на музикалното училище“. След това продължава в Музикалната академия с Ивайло Кринчев в Париж при Доминик Руиц и след това в „Джулиард“ с Джеймс ДеПрийст. Участвал е в майсторски класове на Курт Мазур, Майкъл Тилсон Томас, Джанлуиджи Джелмети.
В Париж завършва и бакалавърска степен по композиция. „Това го направих, за да разбера какво е за един композитор да пише, да погледна как са нещата от другата страна. Но за сега дирижирането ми е основната професия. Някой ден това може да се промени“.
През 2001 г. печели първа награда на международния конкурс за пианисти на името на Клод Каан в Париж. Би ли седнал да свири пред публика? „Не, не, освен ако не е чардашът на Монти, но с някой много добър цигулар, защото акомпаниментът е елементарен. Пианото ми помага при разчитането на партитурите“.
Среща ли българи в съставите, с които работи? „Да, срещам много българи. Дори в момента в оркестъра има българин цигулар Камен Вачев. Диляна Златинова е друга цигуларка, с която се познаваме още от музикалното училище. Има много българи“.
Как се работи с три състава, как се правят програмите? „Да, сложно е. Мисля програми, които биха харесали и на публиката в съответния град, кои програми оркестрите са изпълнявали по-наскоро. Процесът е дълъг и има доста работа“.
В момента Стилиян Киров дели времето си между Чикаго, Калифорния и Ню Джърси. Той е музикален директор на Илинойската филхармония, на оркестъра на Бейкърсфийлд и на оркестър Symphony in C.
От къде идва името на този състав? „Ние свирим в Камдън (Camden) или Симфония в Камдън, от там идва „C“. По времето на Росен Миланов стана преименуването на оркестъра. Той беше там и е изградил състава на едно много високо ниво“.
Как е подготвил първия си сезон в Илинойс. „Програмата трябва да е разнообразна. Изпълнявали сме и произведения на Панчо Владигеров. Дори и в Сиатъл, където бях асистент“. Може би в следващ сезон ще планира концерт с изцяло българска програма.
От този сезон към оркестъра в Илинойс се назначава щатен композитор – за една година, като негово задължение ще бъде да напише три, четири пиеси. Избира се с конкурс. „Защото искаме да дадем възможност на млади американски композитори да се развиват с нас“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концертът "Петолиния и вдъхновения" събира класическата музика и българския фолклор

Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..

публикувано на 04.02.25 в 09:05

Квартет Sage с първи сингъл и концерт в София

Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и  обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..

публикувано на 04.02.25 в 08:00

Басеку Куяте и Ами Сако – автентичен малийски блус в София

"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..

публикувано на 03.02.25 в 19:47

Денят, в който музиката умря

На днешния ден се навършват 66 години от гибелта на рок легендите Бъди Холи, Биг Бопър и Ричи Валенсуела . Самолетът им се разбива в Айова, по време на турне. На мястото на катастрофата и в родните им градове всяка година се организират възпоменателни събития. Този ден е наречен от феновете на рокендрола "Денят, в който музиката умря". Бъди Холи,..

публикувано на 03.02.25 в 14:43

Мартина Табакова: Винаги гледам на живота от положителната страна

Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..

публикувано на 03.02.25 в 07:55