Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

10 години Радиоенциклопедия: Вратата е отворена…

БНР Новини
Снимка: Емил Николов

В края на първото десетилетие се опитваме да надникнем в следващото. В прогнозите се основаваме на някои „необременени“ от енциклопедичното всекидневие гледни точки. Няколко млади колеги от програмата поеха риска да се гмурнат в дълбоките води на Радиоенциклопедията, ще разчитаме на тях. Един от специалистите, участвали в епизодите, се оказа отдавнашен запален почитател на предаването и на програма „Христо Ботев“. Медиен експерт и преподавател в Софийския университет отбелязва факт, който ние „отвътре“ приемаме за даденост – пътят на образователните предавания в БНР е проправен от някогашната програма „Знание“, закрита преди 26 години, но оставила отпечатък в мисленето за функциите на общественото радио у нас. Може би това обстоятелство дори дава преднина на програма „Христо Ботев“, поглеждайки към съизмерими европейски станции, в които се забелязва „нормализиране“ и включване на познавателни, научни и образователни сюжети и запазени програмни линии в слушано ефирно време. Всичко това ни дава добри надежди за бъдещето на Радиоенциклопедията и познавателните предавания в нашето радио, което има всички основания да покаже самочувствието на обществена институция с богата история и високо доверие. Подтичването след т.нар. „масов вкус“, а и допълнителното му принизяване има достатъчно рупори сред комерсиалните медии, общественото радио може и трябва да формира вкус и стандарти. Това означава и да инвестира в качествена продукция и талантливи творци. Защото моделът „минимум вложения, максимум ефект“ с отдавна доказан от практиката успех е сложил точката на много добри идеи.
В предаването участват проф. Снежана Попова, Димитър Събев, Ани Маринова и Теодор Иванов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
пивоварна

Пивовари: Епизод 2 – Пивоварната, Дълбок зимник и хълмът – правим бира, не боза!

В пет епизода представяме историята на българското пиво от навлизането на пивоварството у нас след Освобождението до наши дни. Разкриваме тайните на технологичните процеси в миналото и сега.  Във всеки епизод с помощта на потомци, краеведи, историци, разказваме личната истории на едни от първите пивовари в България: братя Прошек, д-р Кожухаров,..

публикувано на 12.08.24 в 18:00
 Катерина Тумбалова

Еврика! Успешни българи: Катерина Тумбалова

Катерина Тумбалова е носител на именната стипендия "Академик Ростислав Каишев" за "Постижения в овладяването на химията и химичните технологии". Тя е лауреат на фондация "Еврика" за учебната 2023/ 2024 година. Катерина е все още студентка във Факултета по химия и фармация на СУ, специалност "Екохимия", но вече две години работи и в Института по обща и..

публикувано на 12.08.24 в 17:00
д-р Джина Дундова - Панчева

Д-р Джина Дундова - Панчева: Главоболието може да е болест, но може и да е симптом

"Главоболието може да бъде както самостоятелна нозологична единица т.е. самостоятелна болест, така много често може да бъде симптом, който придружава редица други заболявания или състояния. Много голяма е тази тема и трябва да се направят редица изследвания, за да се диагностицира даден пациент. Често това състояние може да е в резултат на..

публикувано на 12.08.24 в 11:27

Пикът на метеорния поток Персеиди настъпва днес

Едно от най-ефектните астрономически събития – метеорният поток Персеиди – ще бележи своя пик в нощта на 12 август. Какво представлява това космическо явление, откъде идва името му и кога и къде можем да му се насладим, разказва астрономът Пенчо Маркишки , автор на "Гид на любителя астроном". По думите на Маркишки метеорен поток в..

публикувано на 12.08.24 в 09:51
Мария Маца, директор на Италианския културен институт

"Висящото кафе" е дошло у нас от Неапол

Когато попитах директора на Италианския културен институт Мария Маца за коя част от родната ѝ страна би искала да говорим, тя мигновено отсече – Кампания. Но преди да започнем разходката с нея из тази италианска област,   помолих г-жа Маца да се представи с няколко думи. Оказа се, че по образование тя е оперна певица, но преди да започне..

публикувано на 11.08.24 в 08:35