Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детето чудо на Борхес и Кортасар

БНР Новини

Така определят аржентинския писател Сесар Айра. Той вече е познат на българските читатели – „Разговорите“ е четвъртата му книга на български от общо над 90 книги, които е издал – като правило свръхкратки. Тя и „Мрамор“ са преведени от Нева Мичева, а „Светецът“ и Ема, пленницата“ – от Красимир Тасев.
Българските читатели като че ли все още обаче не са прочели Айра. А би трябвало. Защото е невероятен писател и вероятно единственият в света, който умее да пише такива „бързи“ книги. Бързината не е само при четенето, но и в главоломното препускане на действието и постоянно разкачване от логиката – нещо, което Айра владее до съвършенство. Едни критици го хулят за това, други го величаят, а ето какво пише в края на „Разговорите“ преводачката Нева Мичева: „Пътят е кратък, но с много разклонения и препятствия – ти не знаеш къде отиваш, а твоят водач се рее в нощта като фосфоресцираща коза, избягала от кошарата на условностите. Ти си читателят, водачът е Сесар Айра, пътят е поредният му роман...“
Този път историите (те постоянно се преплитат и изникват нови) се завихрят около това кое е правдоподобно и кое – не и има ли изобщо такова нещо като правдоподобност, а поводът - случайно гледан телевизионен филм от двама приятели, които разговарят на кафе. Ще попитате откъде се взе фосфоресциращата коза? Прочетете и ще разберете. Задължителна книга за кинаджии. С чувство за хумор.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Есента на ловеца" – филм за привидно изчезналата емпатия

Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..

публикувано на 20.02.25 в 13:05
Паулина Мичева

"Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо и изкуството да се разказват вечни истории

За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо  в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..

публикувано на 20.02.25 в 10:15
Творба на К. Калъчева

"Полилеят на подпалвача" – обща изложба живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев

В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..

публикувано на 20.02.25 в 09:15

Изложба "Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието"

"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието".  Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..

публикувано на 20.02.25 в 09:10

В Радомир историкът Симеон Мильов представя най-новата си книга

В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..

публикувано на 20.02.25 в 09:03