Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Детето чудо на Борхес и Кортасар

БНР Новини

Така определят аржентинския писател Сесар Айра. Той вече е познат на българските читатели – „Разговорите“ е четвъртата му книга на български от общо над 90 книги, които е издал – като правило свръхкратки. Тя и „Мрамор“ са преведени от Нева Мичева, а „Светецът“ и Ема, пленницата“ – от Красимир Тасев.
Българските читатели като че ли все още обаче не са прочели Айра. А би трябвало. Защото е невероятен писател и вероятно единственият в света, който умее да пише такива „бързи“ книги. Бързината не е само при четенето, но и в главоломното препускане на действието и постоянно разкачване от логиката – нещо, което Айра владее до съвършенство. Едни критици го хулят за това, други го величаят, а ето какво пише в края на „Разговорите“ преводачката Нева Мичева: „Пътят е кратък, но с много разклонения и препятствия – ти не знаеш къде отиваш, а твоят водач се рее в нощта като фосфоресцираща коза, избягала от кошарата на условностите. Ти си читателят, водачът е Сесар Айра, пътят е поредният му роман...“
Този път историите (те постоянно се преплитат и изникват нови) се завихрят около това кое е правдоподобно и кое – не и има ли изобщо такова нещо като правдоподобност, а поводът - случайно гледан телевизионен филм от двама приятели, които разговарят на кафе. Ще попитате откъде се взе фосфоресциращата коза? Прочетете и ще разберете. Задължителна книга за кинаджии. С чувство за хумор.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Млади автори представят свои фотокниги

Дамян Думанов и Боян Кривошиев са двама млади автори, които следват фотография във Виена и в София. Те представиха свои фотокниги в лимитиран тираж в галерия " Синтезис " . „За една година успоредно се разви нашия интерес към формата на фотокнигата – казва Дамян Думанов – това са нашите първи стъпки и опознаване на формата. Личният елемент..

публикувано на 26.07.24 в 19:10

"Самоопределения на скулптурата" на "Шипка" 6

По случай своята 70-годишнина известният  художник, артист и скулптор Иван Русев предложи на своята публика, колеги и приятели изключително интересен проект, фокусиран върху базисните условия на скулптурата в днешно време.  В галерията на СБХ на "Шипка" 6, на целия първи етаж се представя иновативната експозиция, посветена на 70-годишнината на..

публикувано на 26.07.24 в 18:40

"Среща в Бургас" с музиката на Георги Милтиядов

Плевенската филхармония кани публиката на Бургас на 29 юли в Спортната зала на града, където ще има концерт-спектакъл с музиката на Георги Милтиядов . Спектакълът "Среща в Бургас" включва имената на изпълнителите:  Маргарита Хранова, Орлин Горанов, Силвия Кацарова, Цветан Недялков, Невена Пейкова, Квартет "Белканто" и др. Режисьор е Христо..

публикувано на 26.07.24 в 17:58

Изкуство, история и романтика в романа "Благородството задължава" на Ангелина Ангелова

"Благородството задължава" е роман на българската писателка и авторка на исторически епоси Ангелина Ангелова. Той е трети в нейната творческа биография след "Сърцето помни", "Любовта на музата". Ангелина Ангелова се впуска в страстен танц от изкуство, минало и романтика. Действието в книгата се развива в средата на XIX век и пренася читателите от..

публикувано на 26.07.24 в 12:30

ЛАДУ за петнадесети път в Националната художествена академия

Между 1 и 31 август тази година за петнадесети път в делничните дни от 9 до 18 часа ателиетата на Националната художествена Академия ще съберат децата и учениците между 6 и 18 г., за да рисуват. Лятната академия за деца и ученици тази година е посветена на 130-годишнината от рождението на Жорж Папазов и летните Олимпийски игри в Париж. Изборът на..

публикувано на 26.07.24 в 09:00