Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тайната азбука на българските дюлгери и зографи

БНР Новини
Марияна Шабаркова-Петрова, Владимир Димитров, Румен Леонидов и Ивелин Любенов
Снимка: Василена Мирчева

Тайният език на зидарите е съхранен в редица каменни пластики и писма, открити в музейните архиви. Вече е разгадан тайнственият шифър, използван от българите през XIX век. Става дума за кореспонденцията между крупни търговци на памук от Банско, дипломати от сръбския кралски двор и банкерите от „Братя Герман“, които знаят по 5-6 езика, но въпреки това ползват „родния“ шифър.

Неофит Рилски, известен български учител и художник, макар да излиза много млад от Банско, също е знаел тайната азбука. В нея освен български букви са използвани и такива с готически шрифт. Захарий Зограф също като Неофит Рилски познава двете актуални за времето си криптографски системи.

Какво премълчава историята ни за масона Кольо Фичето? Или за тайната среща в Преображенския манастир на тримата гении – Матей Преображенски, Захарий Зограф и Неофит Рилски? Какво е влиянието на богомилството в християнската образност, кои са масонските символи в християнските храмове? Какво четем в ерминиите и има ли в тях тайни послания?

В студиото разговаряме с преподавателя в НБУ гл. ас. д-р Владимир Димитров, с арх. Ивелин Любенов, следвал история на изкуството в Аугсбург, Германия и с Марияна Шабаркова – Петрова, издател, преводач, писател. По телефона се включи и един друг преводач – Асен Милчев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Милена Ташкова: Човек трябва да опознае емоциите си, за да ги контролира

Милена Ташкова е клиничен психолог, директор на "Психодраматична  работилница " , психотерапевт, супервайзър и обучител по метода психодрама и главна част от проекта "Живот на килограм", който помага за превенцията на хранителните разстройства при тийнейджърите. "От 25 години работя като психотерапевт и през годините българите се научиха да търсят..

публикувано на 28.03.24 в 14:30
„В лабораторията на художника“ от Александър Божинов

Историята като шарж

Александър Божинов (1878-1968) преживява двете световни войни, Народния съд и още много политически преобръщания и изпитания. В живота му историята често се оглежда като в огледало и се отразява с абсурдното си лице. За Божинов, за историята като гротеска, за хода на времето в шаржови и сатирични измерения говорим с проф. Ваня Добрева, проф...

публикувано на 28.03.24 в 11:19

За Трявна… като за Трявна

Има много места в България, които те грабват от пръв поглед. Ако тръгнеш по старинната улица от Калинчевата и Даскаловата къща, минеш покрай дома на Славейкови – баща и син, Петко и Пенчо, прекосиш гърбатия мост и площада с часовниковата кула, поклониш се на вдълбаната в земята църква, то е пределно ясно къде си попаднал. Но нашият екип бе тук..

публикувано на 27.03.24 в 07:35
Куршум джамия

До края на март Куршум джамия отваря врати

След 9 години на съдебни битки и протести бившият мюсюлмански храм Куршум джамия в Карлово вече е реставриран и става музей, който ще отвори врати съвсем скоро. Куршум джамия е паметник на културата от национално значение. При реставрацията са запазени елементи от 1485 година, когато е построена джамията. "Тази сграда е най-старата от Османския..

публикувано на 26.03.24 в 15:45

Поредица кратки филми за опазването на българските гори

Гората е сложен организъм, който за жалост не е безгранично устойчив и вечен. Редица фактори – като изсичането на дървета и климатичните промени – влияят на горската екосистема.  Преди Седмицата на гората (1-7 април ) в "Нашият ден" разговаряме с Нели Дончева от WWF България за поредицата кратки филми, посветени на опазването на българските гори...

публикувано на 26.03.24 в 09:50