Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тайната азбука на българските дюлгери и зографи

БНР Новини
Марияна Шабаркова-Петрова, Владимир Димитров, Румен Леонидов и Ивелин Любенов
Снимка: Василена Мирчева

Тайният език на зидарите е съхранен в редица каменни пластики и писма, открити в музейните архиви. Вече е разгадан тайнственият шифър, използван от българите през XIX век. Става дума за кореспонденцията между крупни търговци на памук от Банско, дипломати от сръбския кралски двор и банкерите от „Братя Герман“, които знаят по 5-6 езика, но въпреки това ползват „родния“ шифър.

Неофит Рилски, известен български учител и художник, макар да излиза много млад от Банско, също е знаел тайната азбука. В нея освен български букви са използвани и такива с готически шрифт. Захарий Зограф също като Неофит Рилски познава двете актуални за времето си криптографски системи.

Какво премълчава историята ни за масона Кольо Фичето? Или за тайната среща в Преображенския манастир на тримата гении – Матей Преображенски, Захарий Зограф и Неофит Рилски? Какво е влиянието на богомилството в християнската образност, кои са масонските символи в християнските храмове? Какво четем в ерминиите и има ли в тях тайни послания?

В студиото разговаряме с преподавателя в НБУ гл. ас. д-р Владимир Димитров, с арх. Ивелин Любенов, следвал история на изкуството в Аугсбург, Германия и с Марияна Шабаркова – Петрова, издател, преводач, писател. По телефона се включи и един друг преводач – Асен Милчев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зографско евангелие, 10 век, глаголица, лист 43 б.

Глаголицата – наука и мистика

1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..

публикувано на 18.04.25 в 11:05

Атентатът в "Света Неделя" – престъпление на века

На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..

публикувано на 16.04.25 в 17:05
Д-р Георги Лазаров

Мъжка рожба

Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта бе: какъв смисъл влагат в тези думи уролозите? Доктор Георги Лазаров от Първа АГ болница в София и неговият екип успешно прилагат вътреутробни изследвания на плода, а като резултат получават..

публикувано на 15.04.25 в 16:50
Никола Нинков

Еврика! Успешни българи: Никола Нинков

В рубриката "Еврика" представяме Никола Нинков, ученик в 11 клас в СМГ "П. Хилендарски" – носител на бронзов медал от международна олимпиада по химия в Саудитска Арабия през 2024. С Никола говорим как интересът му към химията започва с купуването на една книга. Как се подготвя за предстоящата олимпиада, какво включва подготовката и защо тя не е само..

публикувано на 14.04.25 в 17:00

Защо не бива да скитаме сами из Делхи

С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко пъти е бил на различни фестивали   в Индия и аз силно се развълнувах, понеже не съм ходила в щата Пенджаб. А от разни книжки знам, че името му идва от Петоречие – срещата на пет реки и там в зората..

публикувано на 13.04.25 в 16:45