Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

| обновено на 26.07.24 в 10:08
Рибарят Тотко Ропотамски
Снимка: Личен архив

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като "най-добрият рибар".

Тотко Ропотамски е рибар с дългогодишен опит и безброй морски истории за разказване. Нашата среща с него бе вълнуваща и изпълнена с емоции. Той сподели с нас разкази за щастието от живота и силата на човека да отстоява бурите в открито море.

"И баща ми, и дядо ми бяха рибари", започна той. Първото си приключение Тотко помни като 6-годишен, когато сам закарал лодката до лодко-стоянката в Бургас. "Ропотамо е моята съдба", казва той с усмивка и разказва история от детството си, в която устието на Ропотамо спасило семейството му от голям дъжд, който ги заварил в морето.

Макар майка му да го увещавала да учи, за да стане адвокат, Тотко бил привлечен от морето. Първата си риба хванал на Дяволската река – попче. "Няма кой да застане пред мен и да произнесе фразата "аз съм по-добър рибар от теб", казва Тотко с увереност. Според него опитът е това, което го прави "най-добрият рибар". Единственото, което не умее, е да шие скъсаните мрежи.

Миналата есен за Тотко Ропотамски била успешна, и той се надява и тази да е добра. "Имаше големи пасажи с лефери, а леферът е скъпа риба", споделя той.

Тотко Ропотамски е пример за човек, който живее в хармония с природата и с любов към морето. Неговите истории и опитност са безценни и вдъхновяващи. Рибарското селище Ченгене скеле и неговите жители продължават да пазят и предават традициите на поколенията, като съхраняват уникалния дух на Южното Черноморие.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10